2012 ELEVENTH ANNUAL GAMES OF ACADIANA TRIATHLON

August 18, 2012


Results by FLeBoeuf@aol.com

RELAY TEAM

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      105           Team Benoit                                                          45:51.2   4:32/M
                    105    Dawn Benoit                   200 M SWIM     4        3:38.9        3:38.9  27:57/M
                    105    Mark Benoit                   8 M BIKE       5       31:57.6       35:36.5  15.0mph
                    105    Mark Benoit                   2 M RUN        1       10:14.6       45:51.2   5:07/M
 
    2       19           Team Vizzi                                                           45:56.2   4:32/M
                     19    Allison Vizzi                 200 M SWIM     1        2:30.0        2:30.0  19:14/M
                     19    Jeanne Vizzi                  8 M BIKE       2       28:40.0       31:10.1  16.7mph
                     19    David Vizzi                   2 M RUN        5       14:46.0       45:56.2   7:23/M
 
    3      286           Team Fontenot Menard                                                 47:49.5   4:43/M
                    286    Shay Fontenot                 200 M SWIM     2        3:04.7        3:04.7  23:35/M
                    286    Nolton Menard                 8 M BIKE       3       29:32.2       32:37.0  16.3mph
                    286    Nolton Menard                 2 M RUN        6       15:12.4       47:49.5   7:36/M
 
    4      235           Team Tate                                                            48:34.3   4:48/M
                    235    Natalie Tate                  200 M SWIM     6        4:22.8        4:22.8  33:35/M
                    235    Vickie Tate                   8 M BIKE       1       26:16.2       30:39.0  18.3mph
                    235    Vickie Tate                   2 M RUN        8       17:55.3       48:34.3   8:58/M
 
    5      248           Team Bates & Etheredge                                               55:15.1   5:27/M
                    248    Annie B. Bates                200 M SWIM     9        5:57.2        5:57.2  45:46/M
                    248    Jim Etheredge                 8 M BIKE       4       30:39.0       36:36.2  15.7mph
                    248    Jim Etheredge                 2 M RUN        9       18:38.8       55:15.1   9:19/M
 
    6      283           Team Angelle, Chapa, McDaniel                                        56:21.5   5:34/M
                    283    Ashley Angelle                200 M SWIM     7        4:57.3        4:57.3  38:05/M
                    283    Rachel Chapa                  8 M BIKE       7       38:19.9       43:17.2  12.5mph
                    283    Ricky McDaniel                2 M RUN        3       13:04.3       56:21.5   6:32/M
 
    7      226           Team Comeaux Schexnayder                                           1:01:50.5   6:06/M
                    226    Rudy Comeaux                  200 M SWIM     5        3:58.7        3:58.7  30:31/M
                    226    Carl Schexnayder              8 M BIKE       9       44:58.5       48:57.2  10.7mph
                    226    Fumilayo Rita                 2 M RUN        2       12:53.2     1:01:50.5   6:27/M
 
    8      192           Team Fontenot                                                      1:03:43.0   6:17/M
                    192    Lessley Fontenot              200 M SWIM     8        5:26.3        5:26.3  41:48/M
                    192    Elise Fontenot                8 M BIKE       6       37:29.8       42:56.1  12.8mph
                    192    Lessley E. Fontenot           2 M RUN       10       20:46.9     1:03:43.0  10:23/M
 
    9      284           Team Tribe Landry Lopez                                            1:04:37.2   6:23/M
                    284    Courtney Tribe                200 M SWIM    10        7:50.8        7:50.8  60:15/M
                    284    Elissa Landry                 8 M BIKE       8       38:56.5       46:47.3  12.3mph
                    284    Claudia Lopez                 2 M RUN        7       17:49.8     1:04:37.2   8:55/M
 
   10      157           Team Reid                                                          1:08:59.6   6:49/M
                    157    David Reid                    200 M SWIM     3        3:29.3        3:29.3  26:48/M
                    157    Patrick Reid                  8 M BIKE      10       51:55.9       55:25.3  9.25mph
                    157    Barbara Reid                  2 M RUN        4       13:34.3     1:08:59.6   6:47/M