2010 T-Gator Triathlon #2 Individual Participant

Age Group Results

May 16, 2010


Race Results: F LeBoeuf (fleboeuf@aol.com)

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Jessica Demello

91

26

2

10:55.5

33:05

0:50.0

2

36:37.2

21.3

0:36.2

1

13:29.1

6:45

1:02:28.0

2

2

Marie Claude Belanger Fitts

106

36

3

11:55.2

36:07

0:38.8

1

36:00.6

21.7

0:36.8

2

15:03.7

7:32

1:04:15.1

3

3

Cristina Thibodeaux

42

37

1

10:01.3

30:21

0:41.6

3

38:33.1

20.2

0:44.4

3

15:10.4

7:35

1:05:10.8

 

Overall Female Master Winners

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Nancy Clements

88

45

1

14:22.1

43:32

0:57.2

1

40:32.7

19.2

0:59.5

1

16:07.0

8:04

1:12:58.5

 

Overall Female Grand Master Winners

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Sharon Stahl

32

54

1

14:45.8

44:42

1:21.0

1

41:53.0

18.6

0:42.5

1

20:36.2

10:18

1:19:18.5

 

Female 20 to 24

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Robyn Reyes

75

24

3

12:06.7

36:40

0:35.7

1

39:50.7

19.6

0:35.2

4

15:29.2

7:45

1:08:37.5

2

5

Laura Carleton

52

21

5

12:43.5

38:32

1:34.4

3

41:28.2

18.8

0:27.7

1

14:27.5

7:14

1:10:41.3

3

6

Courtney Chisholm

89

22

6

13:21.9

40:27

0:56.3

4

42:02.2

18.6

0:19.5

2

14:57.9

7:29

1:11:37.8

4

9

Loren Johnson

104

22

8

14:25.4

43:41

0:58.7

2

40:35.6

19.2

0:46.7

8

18:55.6

9:28

1:15:42.0

5

10

Jessica Gonzalez - Pons

109

24

7

14:18.4

43:20

1:07.4

5

43:55.4

17.8

0:48.1

5

16:01.9

8:01

1:16:11.2

6

12

Candice Brooks

54

21

1

10:28.3

31:43

1:06.4

6

48:00.1

16.3

0:33.8

6

17:33.3

8:47

1:17:41.9

7

21

Alex Braud

97

23

4

12:32.5

37:59

1:08.2

7

51:39.9

15.1

0:32.5

9

21:33.2

10:47

1:27:26.3

8

24

Amanda Bourgeois

96

21

9

17:41.3

53:35

2:51.3

8

58:18.9

13.4

0:41.7

3

15:01.7

7:31

1:34:34.9

9

25

Erin Loftus

108

22

2

11:57.4

36:13

2:59.8

9

1:03:52.8

12.2

0:35.9

7

18:48.1

9:24

1:38:14.0

 

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Nicole Leblanc

112

29

3

20:43.8

62:47

1:10.0

1

39:07.6

19.9

0:58.9

1

16:41.0

8:21

1:18:41.3

2

17

Lauren Gremillion

60

26

1

14:24.7

43:38

1:19.2

3

46:16.7

16.9

0:52.6

2

18:46.2

9:23

1:21:39.4

3

22

Rebecca Gremillion

29

27

2

18:31.7

56:07

1:21.9

2

44:41.1

17.5

1:11.6

3

22:13.1

11:07

1:27:59.4

 

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

Andrea Pattison

40

30

2

17:30.1

53:02

2:13.9

1

42:35.1

18.3

0:37.4

2

18:43.1

9:22

1:21:39.6

2

19

Jennifer Holly

69

34

1

17:27.0

52:53

1:54.4

2

45:11.8

17.3

0:45.2

1

17:44.5

8:52

1:23:02.9

3

23

Lauren Slaven

39

31

3

18:28.4

55:58

2:14.1

3

48:18.3

16.1

1:02.2

3

20:59.6

10:30

1:31:02.6

 

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Skylar Giardina

10

35

2

14:03.6

42:35

1:03.9

1

38:31.3

20.3

0:41.5

1

17:27.7

8:44

1:11:48.0

2

14

Shawn Hickman

67

39

3

14:46.8

44:45

2:02.1

3

42:52.6

18.2

1:11.6

2

18:08.4

9:04

1:19:01.5

3

15

Laurie Callaba

15

35

1

14:00.2

42:25

1:10.7

2

42:45.8

18.2

0:51.7

3

20:25.5

10:13

1:19:13.9

 

Female 40 to 44

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Cara Tassin

12

40

1

20:18.2

61:31

0:50.0

1

38:54.3

20.1

0:50.0

1

16:18.3

8:09

1:17:10.8

 

Female 45 to 49

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Janine Hopper

30

49

1

13:29.9

40:52

1:52.3

1

47:49.5

16.3

0:50.0

1

20:35.9

10:18

1:24:37.6

2

26

Shannon Small

11

47

2

29:31.4

89:27

1:18.9

2

56:12.9

13.9

1:38.0

2

31:05.8

15:33

1:59:47.0

 

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Michael Migues

63

37

2

9:16.9

28:05

0:31.0

1

31:11.6

25.0

0:29.9

1

11:49.5

5:55

53:18.9

2

2

Brian Primeaux

23

17

1

9:05.0

27:32

0:25.8

3

33:04.0

23.6

0:22.7

2

12:17.0

6:09

55:14.5

3

3

Kevin Cart

84

41

3

9:28.5

28:41

0:44.3

2

32:17.9

24.2

0:25.4

3

12:28.1

6:14

55:24.2

 

Overall Male Master Winners

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

John Deshotel

17

48

1

10:50.7

32:50

0:34.6

1

31:56.7

24.4

0:29.4

1

12:52.2

6:26

56:43.6

 

Overall Male Grand Master Winners

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Michael Fish

98

51

1

11:36.2

35:09

0:29.9

1

35:20.5

22.1

0:42.8

1

15:32.6

7:46

1:03:42.0

 

Male 19 and under

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

Blake Esch

58

15

2

13:25.5

40:39

1:03.2

3

42:08.3

18.5

0:21.5

2

13:50.6

6:55

1:10:49.1

2

36

Matthews Vargas

99

14

3

14:39.5

44:24

2:39.2

1

39:06.8

19.9

0:41.8

3

15:18.6

7:39

1:12:25.9

3

41

Samuel Holmes

35

15

6

17:15.8

52:16

0:56.0

2

40:14.9

19.4

0:20.3

4

15:22.5

7:41

1:14:09.5

4

44

Benjamin D'Antonio

105

14

4

15:01.6

45:30

2:17.9

4

43:40.9

17.9

1:05.4

1

13:47.5

6:54

1:15:53.3

5

56

Ryan Magee

65

16

1

11:03.7

33:29

3:19.9

5

47:49.1

16.3

0:41.9

6

20:34.0

10:17

1:23:28.6

6

61

Scott Holmes

36

13

5

17:14.3

52:13

2:57.6

6

50:18.1

15.5

0:23.5

5

19:53.3

9:57

1:30:46.8

 

Male 20 to 24

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Jonathan Lenahan

19

21

2

12:39.9

38:20

0:49.9

1

37:15.5

20.9

0:39.4

1

14:41.4

7:21

1:06:06.1

2

29

Travis Theriot

59

20

1

11:41.7

35:24

1:30.9

3

40:09.0

19.4

0:41.4

2

14:43.0

7:22

1:08:46.0

3

42

Adam Graham

100

23

3

17:07.5

51:52

0:50.8

2

38:21.7

20.3

0:58.8

3

17:14.6

8:37

1:14:33.4

 

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Matthew Migues

80

28

1

10:25.9

31:34

0:42.9

1

35:34.1

21.9

0:27.2

1

13:10.6

6:35

1:00:20.7

2

11

Mark Montebello

70

26

2

11:29.5

34:48

0:36.2

3

36:40.0

21.3

0:36.6

2

13:59.1

7:00

1:03:21.4

3

21

Tyler Briggs

95

26

3

12:49.0

38:50

0:41.6

2

36:00.5

21.7

0:35.5

4

16:39.0

8:20

1:06:45.6

4

22

Julius Caraway

72

27

5

13:50.6

41:55

0:40.5

4

37:14.1

20.9

0:31.4

3

14:45.4

7:23

1:07:02.0

5

47

Cris Sanford

93

28

4

12:54.7

39:05

1:58.6

5

41:36.4

18.8

0:30.8

5

19:40.5

9:50

1:16:41.0

 

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Eric Laing

79

31

1

9:56.9

30:06

0:36.5

1

33:39.1

23.2

0:33.5

2

13:08.6

6:34

57:54.6

2

9

Kevin Soignier

102

31

6

13:09.8

39:51

0:38.4

2

33:59.0

23.0

0:30.6

4

14:17.3

7:09

1:02:35.1

3

14

Michael Ratcliff

51

30

9

14:49.7

44:54

0:35.8

3

35:01.3

22.3

0:29.2

1

13:01.1

6:31

1:03:57.1

4

15

Cody Fontenot

50

31

7

13:29.6

40:52

0:58.8

6

35:10.4

22.2

0:29.0

3

14:09.7

7:05

1:04:17.5

5

16

Clint Sanford

68

31

2

11:36.6

35:09

1:47.8

7

35:42.6

21.8

0:40.6

6

14:44.1

7:22

1:04:31.7

6

18

Marcus Hardy

25

31

3

12:00.8

36:22

1:05.0

5

35:08.1

22.2

0:33.6

8

16:19.0

8:10

1:05:06.5

7

19

Kyle Slaven

38

33

8

13:44.5

41:37

1:05.5

4

35:07.4

22.2

0:44.5

5

14:36.8

7:18

1:05:18.7

8

25

Jedediah Meche

28

33

5

12:34.1

38:05

0:49.7

9

37:49.2

20.6

0:42.8

7

15:58.6

7:59

1:07:54.4

9

30

Eric Avery

85

34

4

12:32.3

37:59

1:34.4

8

37:13.6

21.0

0:49.3

9

17:40.4

8:50

1:09:50.0

 

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Robert Price

27

36

1

13:30.6

40:55

0:40.7

2

38:22.7

20.3

0:36.8

1

14:21.8

7:11

1:07:32.6

2

27

Patrick Booth

103

37

4

15:07.2

45:48

0:43.0

1

37:05.6

21.0

0:36.4

2

14:59.3

7:30

1:08:31.5

3

38

William Fairchild

77

35

3

14:54.3

45:09

2:06.7

3

38:33.5

20.2

1:27.1

3

15:42.6

7:51

1:12:44.2

4

45

Phil Hoener

33

36

2

14:10.6

42:56

1:25.9

5

40:50.7

19.1

1:14.5

4

18:20.3

9:10

1:16:02.0

5

52

Craig McCullough

92

37

5

17:48.0

53:56

0:58.2

4

39:59.0

19.5

0:55.7

5

18:59.0

9:30

1:18:39.9

 

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Charlie Dixon

74

42

1

10:51.6

32:53

0:50.1

2

31:04.3

25.1

0:37.9

1

14:00.6

7:00

57:24.5

2

8

Chris Brown

76

41

5

11:38.0

35:15

0:33.0

3

33:37.5

23.2

0:39.2

2

14:12.9

7:06

1:00:40.6

3

10

Dwayne Landry

3

42

3

11:15.7

34:05

0:49.2

5

35:27.7

22.0

0:38.4

4

14:47.4

7:24

1:02:58.4

4

17

Aaron Broussard

48

42

9

13:40.9

41:25

0:57.3

4

34:09.0

22.8

0:28.5

5

15:21.3

7:41

1:04:37.0

5

26

Randy Baggett

83

41

10

14:10.3

42:56

0:45.7

8

38:07.3

20.5

0:39.1

3

14:24.4

7:12

1:08:06.8

6

28

John Foret

71

40

4

11:31.1

34:54

1:23.5

7

37:28.9

20.8

0:53.5

9

17:15.5

8:38

1:08:32.5

7

31

Kyle McMillin

101

42

13

17:22.9

52:38

0:40.7

6

35:57.6

21.7

0:21.1

7

15:49.8

7:55

1:10:12.1

8

34

William Featherston

22

42

6

13:21.3

40:27

0:43.4

11

39:35.3

19.7

0:36.3

8

17:04.7

8:32

1:11:21.0

9

40

Mark Borel

34

44

8

13:39.8

41:22

1:12.7

10

39:01.3

20.0

1:06.2

10

19:03.3

9:32

1:14:03.3

10

46

Alan Lebato

66

40

12

17:17.6

52:22

1:07.5

14

40:48.9

19.1

1:21.0

6

15:32.1

7:46

1:16:07.1

11

48

Paul Esch

57

41

7

13:34.6

41:07

1:30.0

9

38:53.7

20.1

1:11.7

12

21:41.8

10:51

1:16:51.8

12

55

Steve Grant

82

44

11

16:41.4

50:33

0:56.4

13

40:40.5

19.2

0:47.1

14

23:25.0

11:43

1:22:30.4

13

57

Clifford Haney

61

44

15

21:52.4

66:16

1:06.4

12

40:17.1

19.4

0:48.9

11

20:47.9

10:24

1:24:52.7

14

59

Lane Farque

13

40

14

19:18.6

58:29

2:48.7

15

40:53.2

19.1

1:51.3

13

22:40.7

11:20

1:27:32.5

 

Male 45 to 49

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

Glenn McCullough

73

48

3

14:33.9

44:05

0:56.1

1

35:50.6

21.8

0:57.5

1

15:27.5

7:44

1:07:45.6

2

33

Don Clements

111

45

2

14:02.2

42:32

1:38.1

3

38:03.1

20.5

0:57.9

3

16:22.4

8:11

1:11:03.7

3

39

Timothy Provost

86

45

4

17:37.7

53:23

1:40.3

2

37:02.7

21.1

1:05.0

2

16:09.0

8:05

1:13:34.7

4

43

Gary Merrifield

26

48

1

13:01.1

39:27

1:27.8

6

41:33.7

18.8

0:51.8

5

18:07.8

9:04

1:15:02.2

5

49

Chris Angelle

41

49

6

17:55.3

54:18

1:31.8

5

40:59.5

19.0

0:42.8

4

16:56.8

8:28

1:18:06.2

6

53

Gary Goudeau

45

46

5

17:50.1

54:02

0:50.4

4

39:23.0

19.8

1:21.4

7

19:55.3

9:58

1:19:20.2

7

60

Mitch Martin

37

47

7

19:51.1

60:09

2:27.1

7

44:07.7

17.7

0:38.7

8

22:05.6

11:03

1:29:10.2

8

62

Robert Landry

78

48

8

27:57.9

84:42

2:42.3

8

46:18.9

16.8

0:55.0

6

18:10.2

9:05

1:36:04.3

 

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

35

Paul Trouth

107

52

3

15:55.3

48:14

0:54.0

1

37:11.8

21.0

0:42.3

1

17:23.1

8:42

1:12:06.5

2

54

Ross Green

110

50

2

14:39.9

44:24

1:58.5

2

41:34.7

18.8

1:53.4

2

20:01.3

10:01

1:20:07.8

 

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

37

Chris Comeaux

5

59

2

14:19.8

43:23

0:54.5

1

36:41.2

21.3

0:49.1

3

19:57.2

9:59

1:12:41.8

2

50

Sam Magee

64

56

3

15:51.1

48:02

2:42.7

2

41:23.2

18.8

1:26.0

1

16:57.0

8:29

1:18:20.0

3

58

Jamey Hopper

31

55

1

13:43.5

41:34

2:18.4

3

50:19.8

15.5

1:06.8

2

19:31.3

9:46

1:26:59.8

 

Male 60 to 64

 

Overall*

 

------- 500 M Swim -------

T - 1

------- 13 M Bike -------

T - 2

------- 2 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

David Park

9

60

1

11:43.0

35:30

0:55.1

1

36:14.9

21.5

0:20.6

1

14:40.4

7:20

1:03:54.0

2

51

Douglas Kopp

49

61

2

16:05.5

48:44

1:21.3

2

44:38.6

17.5

0:42.3

2

15:39.4

7:50

1:18:27.1

*Overall place within gender.