2010 Indian Creek Triathlon Individual

Age Group Results

June 13, 2010


Race Results: F LeBoeuf (fleboeuf@aol.com)

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Stephanie Smith

144

29

1

11:47.2

23:34

0:34.8

1

52:10.0

23.0

0:42.0

1

22:54.6

7:23

1:28:08.6

2

2

Nancy Kuhlmeier

122

51

3

17:40.4

35:20

0:49.0

2

55:17.7

21.7

0:41.0

2

24:05.9

7:46

1:38:34.0

3

3

Kelly Rhodes

29

34

2

16:53.2

33:46

0:47.2

3

59:51.5

20.1

0:55.3

3

26:25.0

8:31

1:44:52.2

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Claudia Thomas

28

57

1

21:26.8

42:52

0:52.6

1

57:05.8

21.0

0:59.1

1

27:51.4

8:59

1:48:15.7

 

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Lisa Jenkins

114

55

1

16:09.0

32:18

0:48.8

1

1:05:09.2

18.4

0:48.4

1

26:10.0

8:26

1:49:05.4

 

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Tamara Ezernack

55

26

3

22:25.0

44:50

1:16.9

1

59:27.6

20.2

0:54.4

1

24:02.2

7:45

1:48:06.1

2

18

Kelly Englehardt

8

29

2

22:05.8

44:10

2:26.7

3

1:05:45.7

18.3

1:26.8

2

29:30.9

9:31

2:01:15.9

3

22

Nicole Fontenot

108

29

5

23:04.3

46:08

2:02.7

2

1:05:09.0

18.4

2:00.6

3

32:01.3

10:20

2:04:17.9

4

33

Laura Taylor

119

28

4

22:26.2

44:52

2:22.8

4

1:13:21.3

16.4

2:18.1

4

35:23.3

11:25

2:15:51.7

5

35

Catherine Colwell

141

28

1

21:01.4

42:02

1:16.4

5

1:21:15.4

14.8

1:24.2

5

35:24.1

11:25

2:20:21.5

 

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Melissa Brown

88

34

1

18:47.0

37:34

0:35.3

1

59:33.1

20.2

0:35.5

2

29:22.4

9:28

1:48:53.3

2

11

Kristie Benoit

127

30

2

19:08.1

38:16

1:09.5

2

1:01:14.6

19.6

1:01.8

1

28:46.4

9:17

1:51:20.4

3

20

Jeannie Theriot

136

31

3

22:09.3

44:18

1:53.9

3

1:07:22.7

17.8

1:27.5

3

30:31.9

9:51

2:03:25.3

4

29

Alli McEntyre

86

34

4

22:30.4

45:00

1:28.0

4

1:07:26.5

17.8

1:19.1

4

34:54.2

11:15

2:07:38.2

5

38

Nikki Kendall

81

34

5

27:25.0

54:50

1:56.1

5

1:17:14.4

15.5

1:01.6

5

41:03.4

13:15

2:28:40.5

 

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Anne Sagrera

105

37

3

19:59.1

39:58

0:35.4

1

58:18.5

20.6

0:41.8

3

27:07.0

8:45

1:46:41.8

2

7

Michelle Kramer

130

39

4

21:55.7

43:50

1:32.6

2

58:42.6

20.4

1:01.3

1

25:07.1

8:06

1:48:19.3

3

15

Amy Leblanc

18

36

9

25:18.5

50:36

2:18.8

4

1:03:18.8

19.0

1:08.1

2

25:43.6

8:18

1:57:47.8

4

16

Skylar Giardina

134

35

7

25:08.0

50:16

1:01.1

3

59:41.5

20.1

0:53.3

5

31:21.0

10:07

1:58:04.9

5

17

Heather Bradford

83

37

1

19:24.2

38:48

1:21.8

5

1:05:03.2

18.4

1:05.7

6

32:45.2

10:34

1:59:40.1

6

23

Lynda Campbell

52

38

2

19:54.3

39:48

1:48.3

8

1:09:25.1

17.3

0:49.3

8

32:55.9

10:37

2:04:52.9

7

26

Debbie Scott

79

39

10

25:44.7

51:28

0:50.5

7

1:08:50.2

17.4

0:40.9

4

30:47.1

9:56

2:06:53.4

8

28

Kristina Garrigan

162

39

8

25:17.2

50:34

1:16.5

6

1:07:01.7

17.9

1:04.4

7

32:47.7

10:35

2:07:27.5

9

30

Amanda Sansano

92

38

5

22:20.8

44:40

1:22.2

9

1:09:26.9

17.3

1:59.3

10

36:34.4

11:48

2:11:43.6

10

32

Alicia Restivo

57

36

6

23:55.8

47:50

2:08.3

11

1:15:03.8

16.0

1:27.4

9

33:10.8

10:42

2:15:46.1

11

40

Layna Cook

15

35

11

37:11.6

74:22

2:05.9

10

1:14:58.9

16.0

1:10.1

11

36:51.2

11:53

2:32:17.7

 

Female 40 to 44

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Mary Helm

159

44

2

16:44.1

33:28

1:09.1

1

1:04:05.0

18.7

1:13.0

2

32:06.4

10:21

1:55:17.6

2

19

Michelle Portillo

22

42

4

22:07.6

44:14

1:12.8

4

1:07:32.4

17.8

1:00.6

1

29:37.1

9:33

2:01:30.5

3

25

Lynette Mauterer

100

41

6

22:19.3

44:38

1:30.9

2

1:05:24.5

18.3

2:15.7

3

35:03.9

11:18

2:06:34.3

4

31

Aimee Shuey

138

40

3

17:30.3

35:00

1:05.6

5

1:09:11.2

17.3

1:22.2

4

43:15.0

13:57

2:12:24.3

5

37

Cynthia Haley

90

41

5

22:11.5

44:22

1:36.6

6

1:13:39.9

16.3

1:42.7

5

45:22.1

14:38

2:24:32.8

 

Female 45 to 49

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Lisa Lauve

169

47

2

21:58.3

43:56

1:00.9

1

58:57.4

20.4

0:51.6

1

26:58.0

8:42

1:49:46.2

2

12

Jinx Campbell

14

47

4

22:28.6

44:56

0:48.5

2

59:43.0

20.1

0:42.4

2

28:07.0

9:04

1:51:49.5

3

24

Sandra McBride

166

46

3

22:21.0

44:42

3:03.9

3

1:02:50.1

19.1

4:21.6

4

32:40.4

10:32

2:05:17.0

4

27

Eve Kazik

139

47

1

21:35.6

43:10

2:03.5

4

1:12:07.6

16.6

1:40.2

3

29:34.0

9:32

2:07:00.9

 

Female 50 to 54

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Teresa Coplen

77

51

2

21:19.2

42:38

0:47.4

1

1:03:50.6

18.8

1:01.1

1

30:36.4

9:52

1:57:34.7

2

21

Sharon Stahl

110

54

1

21:17.6

42:34

1:18.8

2

1:04:14.1

18.7

1:05.1

3

35:38.7

11:30

2:03:34.3

3

36

Fran Gibson

54

53

3

26:30.3

53:00

1:54.4

3

1:19:42.1

15.1

1:42.2

2

32:48.4

10:35

2:22:37.4

 

Female 55 to 59

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Nell Hahn

48

59

1

21:21.6

42:42

2:22.7

1

1:12:00.3

16.7

1:06.1

1

40:12.1

12:58

2:17:02.8

2

39

Elisabeth Elder

118

59

2

26:19.5

52:38

2:30.1

2

1:16:42.8

15.6

1:41.9

2

42:46.8

13:48

2:30:01.1

 

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ben Hall

160

19

1

13:21.5

26:42

0:26.3

1

47:45.6

25.1

0:27.0

3

21:55.0

7:04

1:23:55.4

2

2

Kevin Cart

63

41

3

15:03.1

30:06

0:39.3

2

48:43.0

24.6

0:30.2

1

20:56.0

6:45

1:25:51.6

3

3

Lawson Fall

116

30

2

13:31.3

27:02

0:55.4

3

51:47.1

23.2

0:35.4

2

21:00.9

6:46

1:27:50.1

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

James Brow

148

51

1

13:13.7

26:26

0:44.2

1

50:48.0

23.6

0:35.8

1

24:03.8

7:45

1:29:25.5

 

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Timothy Thomas

27

61

1

14:25.5

28:50

0:37.9

1

53:10.4

22.6

0:33.4

1

25:48.1

8:19

1:34:35.3

 

Male 15 to 17

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Michael Kuhlmeier

121

17

1

12:26.3

24:52

1:26.0

1

1:01:10.8

19.6

0:33.0

1

20:52.5

6:44

1:36:28.6

2

74

Scott Guinn

163

15

2

26:45.8

53:30

1:12.4

2

1:06:52.9

17.9

0:48.1

2

27:59.2

9:02

2:03:38.4

 

Male 18 to 19

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

43

Andy Baldwin

47

18

1

20:15.7

40:30

0:52.5

1

1:01:46.2

19.4

0:27.3

2

25:48.9

8:19

1:49:10.6

2

65

Richard Sanders

129

18

2

25:25.7

50:50

2:01.3

2

1:09:59.3

17.1

0:40.2

1

22:16.5

7:11

2:00:23.0

 

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

Jason Schwartz

75

28

3

17:43.0

35:26

0:50.6

1

55:29.2

21.6

0:39.3

5

24:49.5

8:00

1:39:31.6

2

23

Chuck Compson

64

27

2

17:31.0

35:02

1:52.4

2

56:15.8

21.3

0:53.0

2

23:11.6

7:29

1:39:43.8

3

38

Tim Kettenring

68

26

9

21:58.8

43:56

1:42.7

3

56:31.9

21.2

1:32.3

4

24:48.5

8:00

1:46:34.2

4

42

Joshua Clayton

93

29

11

23:46.3

47:32

1:25.4

4

1:00:10.0

19.9

1:13.0

1

22:25.1

7:14

1:48:59.8

5

48

Brandon Vidrine

32

28

5

18:19.6

36:38

1:32.3

6

1:01:28.2

19.5

1:20.3

7

27:24.9

8:50

1:50:05.3

6

49

David Hattaway

124

25

8

21:55.4

43:50

1:32.5

5

1:01:12.4

19.6

2:02.0

3

23:47.7

7:40

1:50:30.0

7

52

Marc Berard

35

25

6

18:42.9

37:24

0:52.5

7

1:03:01.8

19.0

0:40.8

8

28:25.8

9:10

1:51:43.8

8

55

Jeff Mizzi

126

25

4

17:46.9

35:32

1:42.7

8

1:04:25.9

18.6

0:37.1

9

28:47.7

9:17

1:53:20.3

9

71

Jonathan Hobbs

46

29

1

17:26.5

34:52

2:23.3

9

1:05:13.4

18.4

1:53.9

11

36:21.9

11:44

2:03:19.0

10

79

Casey Rollins

78

27

7

21:07.4

42:14

1:42.1

11

1:21:45.6

14.7

1:14.3

6

25:41.2

8:17

2:11:30.6

11

80

Kody Viator

69

25

10

22:29.3

44:58

2:42.9

10

1:09:50.9

17.2

1:32.8

10

35:37.7

11:29

2:12:13.6

 

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Michael Bradburn

60

31

1

15:47.3

31:34

1:08.4

4

53:53.7

22.3

1:02.6

4

24:19.1

7:51

1:36:11.1

2

16

Clint Sanford

1

31

2

17:20.3

34:40

0:53.5

5

54:05.6

22.2

0:50.6

2

23:45.0

7:40

1:36:55.0

3

18

Derrick Bordelon

96

31

5

18:35.5

37:10

1:05.4

1

51:36.1

23.3

1:00.9

6

25:09.2

8:07

1:37:27.1

4

19

Michael Ratcliff

51

30

11

21:20.6

42:40

0:43.3

3

53:39.3

22.4

0:37.9

1

21:12.6

6:50

1:37:33.7

5

26

Marcus Hardy

36

31

4

18:19.0

36:38

1:27.0

2

52:19.3

22.9

1:01.1

8

27:24.2

8:50

1:40:30.6

6

34

Cody Fontenot

66

31

9

20:45.9

41:30

1:07.2

9

58:28.0

20.5

0:36.3

5

24:29.6

7:54

1:45:27.0

7

36

Eric Avery

38

34

6

18:58.4

37:56

1:24.4

6

56:33.6

21.2

1:16.4

10

27:51.3

8:59

1:46:04.1

8

40

Jedediah Meche

44

33

7

19:11.0

38:22

1:13.3

7

56:33.9

21.2

1:04.3

12

29:16.9

9:26

1:47:19.4

9

45

Joseph Dembrun III

19

32

12

22:25.7

44:50

0:43.4

8

57:36.0

20.8

0:47.9

9

27:51.1

8:59

1:49:24.1

10

50

Felix Soileau

123

32

8

19:59.1

39:58

2:02.5

10

1:00:57.1

19.7

0:52.9

7

27:03.7

8:44

1:50:55.3

11

60

William Albritton

102

30

13

22:52.5

45:44

1:45.8

13

1:07:25.4

17.8

1:11.9

3

23:56.8

7:43

1:57:12.4

12

72

Joey Fontenot

73

32

14

25:46.3

51:32

2:52.8

11

1:03:15.0

19.0

1:14.4

13

30:18.5

9:46

2:03:27.0

13

81

Douglas Swenson

106

32

15

29:05.4

58:10

2:08.1

12

1:05:50.8

18.2

0:57.6

14

36:31.4

11:47

2:14:33.3

14

88

Luke Melcher

171

31

3

17:42.0

35:24

1:51.0

14

1:43:01.0

11.6

2:04.0

11

28:36.6

9:14

2:33:14.6

 

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

David Baker

62

38

2

14:24.0

28:48

0:48.9

2

50:56.8

23.6

0:44.1

1

21:27.5

6:55

1:28:21.3

2

5

Geoffrey Mire

72

37

1

13:24.7

26:48

1:43.3

1

50:08.1

23.9

0:49.6

3

23:14.4

7:30

1:29:20.1

3

10

Gerardo Ramirez

112

38

4

17:28.9

34:56

0:37.7

3

51:50.5

23.2

0:36.7

5

24:09.9

7:47

1:34:43.7

4

14

David Suter

61

37

8

18:40.4

37:20

1:04.1

4

52:57.0

22.7

0:43.7

2

23:10.3

7:28

1:36:35.5

5

20

Norm Cole

94

37

3

16:49.8

33:38

0:42.1

7

55:03.4

21.8

0:43.1

6

24:18.0

7:50

1:37:36.4

6

24

John Theriot

135

35

10

20:30.8

41:00

0:59.4

6

53:31.7

22.4

1:00.8

4

23:55.3

7:43

1:39:58.0

7

31

David Leblanc

17

36

12

21:19.9

42:38

1:44.5

5

53:15.5

22.5

0:54.2

10

27:31.5

8:53

1:44:45.6

8

35

Rusty McClendon

56

35

5

18:06.4

36:12

0:56.6

9

56:56.7

21.1

0:42.1

13

28:55.8

9:20

1:45:37.6

9

37

Leland Couret

25

37

16

21:33.4

43:06

0:48.0

8

56:40.5

21.2

0:59.2

8

26:04.4

8:25

1:46:05.5

10

46

Stephen Strojny

4

36

11

21:00.6

42:00

1:39.9

10

57:10.9

21.0

1:33.4

11

28:19.6

9:08

1:49:44.4

11

47

Randy Krupp

26

38

7

18:29.9

36:58

1:04.5

11

58:38.3

20.5

0:56.9

14

30:53.4

9:58

1:50:03.0

12

57

Roderick Ardoin

10

38

15

21:27.2

42:54

1:19.2

13

1:03:34.2

18.9

1:26.8

9

26:16.4

8:28

1:54:03.8

13

61

John Zachary

145

39

13

21:20.0

42:40

1:59.0

14

1:04:36.6

18.6

1:03.1

12

28:34.2

9:13

1:57:32.9

14

64

James George

37

38

6

18:09.2

36:18

3:05.6

16

1:11:45.9

16.7

2:33.3

7

24:40.0

7:57

2:00:14.0

15

66

Todd Genre

31

36

9

20:05.8

40:10

1:59.9

15

1:05:43.4

18.3

1:28.6

15

31:09.5

10:03

2:00:27.2

16

77

Matthew Tramonte

151

36

14

21:24.3

42:48

2:14.9

12

1:03:13.0

19.0

1:43.7

16

37:50.4

12:12

2:06:26.3

 

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Dan Ahrens

140

41

2

15:04.6

30:08

0:50.5

3

53:20.1

22.5

0:33.7

4

24:03.6

7:45

1:33:52.5

2

8

Daniel Anderson

87

44

4

17:20.6

34:40

0:34.2

2

53:01.8

22.6

0:31.9

2

23:03.6

7:26

1:34:32.1

3

11

Todd Lambert

40

40

3

15:20.0

30:40

1:06.9

8

56:25.2

21.3

1:08.8

1

22:01.0

7:06

1:36:01.9

4

17

John Gaharan

85

41

1

14:47.4

29:34

0:42.6

9

56:45.0

21.1

1:01.2

3

24:01.8

7:45

1:37:18.0

5

21

Emmett Krupp III

33

44

9

20:07.3

40:14

1:28.8

1

50:40.9

23.7

0:57.0

6

24:42.2

7:58

1:37:56.2

6

25

Dwayne Landry

39

42

10

20:28.7

40:56

0:59.3

4

53:51.2

22.3

0:24.0

5

24:32.1

7:55

1:40:15.3

7

28

Robert House

132

40

6

19:24.7

38:48

1:19.3

5

54:20.2

22.1

1:31.7

7

24:44.4

7:59

1:41:20.3

8

29

Mark Herpin

111

42

5

18:45.5

37:30

1:15.7

7

56:11.0

21.4

0:54.6

8

24:54.2

8:02

1:42:01.0

9

33

Aaron Broussard

120

42

7

19:28.8

38:56

0:56.5

6

55:29.4

21.6

1:08.5

10

28:19.0

9:08

1:45:22.2

10

53

Donald Richard, Jr.

84

40

14

25:23.3

50:46

1:14.1

10

57:11.2

21.0

1:12.1

9

26:50.1

8:39

1:51:50.8

11

69

Greg Handel

16

41

11

21:43.2

43:26

2:52.0

12

1:03:21.3

18.9

1:16.5

11

32:07.8

10:22

2:01:20.8

12

70

Art Mauterer

101

43

13

25:19.1

50:38

0:51.5

11

1:02:08.2

19.3

1:40.7

12

32:56.1

10:37

2:02:55.6

13

73

Todd Leleux

98

40

8

19:41.1

39:22

1:07.0

13

1:04:45.7

18.5

1:02.1

13

36:56.2

11:55

2:03:32.1

14

85

Sal Lopinto

53

42

12

21:51.9

43:42

2:27.4

14

1:08:37.3

17.5

1:16.0

14

45:50.3

14:47

2:20:02.9

 

Male 45 to 49

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

Marcus Eichhorn

146

46

1

15:26.9

30:52

0:37.3

2

53:18.2

22.5

1:00.3

3

26:19.4

8:29

1:36:42.1*

2

27

Mark McGraw

76

47

2

17:26.0

34:52

0:50.7

4

56:03.6

21.4

0:51.0

2

25:59.8

8:23

1:41:11.1

3

30

Terry Zeringue

34

49

8

20:08.8

40:16

0:38.9

3

55:15.5

21.7

0:59.9

4

26:34.1

8:34

1:43:37.2

4

32

Keith Kelley

161

48

4

18:51.8

37:42

0:49.8

1

52:15.6

23.0

0:43.6

9

32:15.1

10:24

1:44:55.9

5

41

Keith Barras

95

47

3

17:55.7

35:50

0:58.3

5

1:01:11.0

19.6

1:01.8

6

27:21.7

8:49

1:48:28.5

6

51

Juan Soliven

107

48

5

18:54.6

37:48

1:21.9

7

1:03:03.2

19.0

1:10.1

5

27:08.8

8:45

1:51:38.6

7

58

John Storment

65

45

7

19:14.0

38:28

1:24.9

10

1:06:52.4

17.9

1:26.2

1

25:24.6

8:12

1:54:22.1

8

59

Mills Murrey

49

49

6

18:56.7

37:52

1:11.8

6

1:02:23.8

19.2

1:17.6

8

31:25.4

10:08

1:55:15.3

9

67

Juston O'Brien

12

48

10

22:29.9

44:58

2:27.3

9

1:06:32.1

18.0

0:40.3

7

28:49.7

9:18

2:00:59.3

10

87

Pat Abney

164

45

11

35:50.2

71:40

3:04.6

8

1:04:50.4

18.5

2:10.5

10

43:24.4

14:00

2:29:20.1

 

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

44

Barry Robert

104

50

2

20:26.7

40:52

2:10.0

1

59:00.5

20.3

1:34.2

1

26:09.0

8:26

1:49:20.4

2

68

Robert Flaherty

131

52

3

20:42.3

41:24

1:51.4

2

1:00:19.8

19.9

1:40.5

2

36:32.7

11:47

2:01:06.7

3

84

Bob Pulaski

147

53

4

23:48.7

47:36

3:21.6

3

1:10:10.1

17.1

1:25.1

3

38:46.3

12:30

2:17:31.8

 

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

39

Don Carroum

30

59

1

18:30.8

37:00

1:52.1

1

57:14.3

21.0

1:27.8

2

28:06.3

9:04

1:47:11.3

2

62

David Jenkins

115

56

2

19:43.9

39:26

1:17.2

4

1:06:47.9

18.0

1:06.3

3

29:26.6

9:30

1:58:21.9

3

63

Greg Maurin

172

55

3

21:38.4

43:16

2:20.1

3

1:03:21.9

18.9

1:47.4

4

30:52.0

9:57

1:59:59.8

4

75

Michael Alexander

142

57

6

26:01.5

52:02

2:44.0

6

1:11:02.6

16.9

2:20.7

1

21:48.2

7:02

2:03:57.0

5

78

Steve Howard

103

58

4

24:55.0

49:50

6:32.2

2

57:41.6

20.8

2:53.0

6

36:55.4

11:55

2:08:57.2

6

83

John Fontenot

5

59

5

25:23.2

50:46

6:46.8

5

1:08:55.0

17.4

2:19.6

5

33:01.4

10:39

2:16:26.0

 

Male 60 to 64

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

54

Steve Rains

109

61

3

22:01.5

44:02

1:04.5

2

1:01:39.8

19.5

0:58.4

1

26:34.9

8:34

1:52:19.1

2

56

Bob Koenig

20

61

2

20:11.3

40:22

2:33.5

1

58:12.6

20.6

1:19.0

3

31:28.2

10:09

1:53:44.6

3

76

Gary Maurin

74

62

1

18:52.6

37:44

2:12.6

3

1:06:04.2

18.2

1:45.8

4

35:08.7

11:20

2:04:03.9

4

86

Donald Richard

137

64

4

31:30.9

63:00

1:44.7

4

1:16:10.6

15.8

1:22.9

2

30:09.4

9:44

2:20:58.5

 

Male 65 to 69

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

89

Ronnie Carroum

6

67

1

31:41.7

63:22

2:39.4

1

1:12:43.1

16.5

2:50.8

1

51:12.6

16:31

2:41:07.6

 

Male 70 and over

 

Overall*

 

------- .5 M Swim -------

T1

------- 20 M Bike -------

T2

------- 3.1 M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

82

Joe Hinton

59

70

1

28:52.9

57:44

2:00.5

1

1:06:39.5

18.0

1:32.0

1

36:00.2

11:37

2:15:05.1

*Overall place within gender.