2009 Fifth Annual City Club Mini Triathlon

Age Group Results

June 07, 2009


Results By Robin & Farrel LeBoeuf with Volunteers

Men: 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Women: 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-99

Individual

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Marie -Claude Belanger

35

1

00:36.83

6:00/M

1

24:21.81

23.4mph

3

12:42.23

6:21/M

37:40.87

2

2

Jeni Morrow

32

2

00:38.89

6:20/M

2

26:06.44

21.8mph

2

12:39.80

6:20/M

39:25.13

3

3

Katarina Caraway

20

3

00:47.75

7:50/M

3

27:36.90

20.7mph

1

11:25.97

5:43/M

39:50.62

 
Top

Overall Female Master Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Kacky Laborde

42

1

00:42.78

7:00/M

1

27:56.67

20.4mph

1

14:06.73

7:03/M

42:46.18

 
Top

Female 10 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Kayla Meche

19

2

00:57.26

9:30/M

1

30:03.67

19.0mph

2

17:31.11

8:46/M

48:32.04

2

24

Candence Guidry

19

1

00:53.54

8:50/M

2

35:21.83

16.1mph

1

16:09.82

8:05/M

52:25.19

 
Top

Female 20 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Kristie Benoit

28

4

00:41.60

6:50/M

1

28:01.15

20.3mph

1

13:39.88

6:50/M

42:22.63

2

13

Mollie Saucier

29

2

00:41.24

6:50/M

2

29:31.23

19.3mph

6

16:49.37

8:25/M

47:01.84

3

17

Jamie Gehbauer

28

9

00:57.37

9:30/M

3

32:16.47

17.7mph

3

14:59.72

7:30/M

48:13.56

4

20

Rachel Frunzella

26

1

00:40.53

6:40/M

6

34:52.84

16.3mph

2

14:13.67

7:07/M

49:47.04

5

23

Amy Saucier

25

5

00:43.04

7:10/M

5

33:53.90

16.8mph

8

17:38.57

8:49/M

52:15.51

6

25

Sarah Fleming

24

3

00:41.39

6:50/M

4

32:47.27

17.4mph

9

19:36.78

9:48/M

53:05.44

7

31

Ashley Riley

25

6

00:45.75

7:30/M

7

37:23.61

15.2mph

5

16:24.03

8:12/M

54:33.39

8

34

Holllie Goodrich

22

8

00:54.54

9:00/M

9

41:40.90

13.7mph

4

15:20.12

7:40/M

57:55.56

9

35

Lindsey Broussard

22

7

00:48.03

8:00/M

8

40:35.34

14.0mph

7

17:32.22

8:46/M

58:55.59

10

37

Jennifer Hutchinson

26

10

01:02.55

10:20/M

10

41:44.51

13.7mph

10

21:41.75

10:51/M

1:04:28.81

 
Top

Female 30 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Tricia Guidry

33

2

00:41.79

6:50/M

2

28:48.05

19.8mph

1

13:16.82

6:38/M

42:46.66

2

8

Anne Sagrera

35

3

00:43.66

7:10/M

3

30:01.64

19.0mph

2

13:25.55

6:43/M

44:10.85

3

15

Kandi Brewster

30

7

00:57.71

9:30/M

4

31:23.43

18.2mph

4

15:37.33

7:49/M

47:58.47

4

18

Jeanne Saucier

38

5

00:49.93

8:10/M

5

33:22.46

17.1mph

3

14:16.05

7:08/M

48:28.44

5

28

Theresa St. Romain

38

6

00:50.75

8:20/M

6

35:23.94

16.1mph

5

17:29.65

8:45/M

53:44.34

6

30

Roxanne Clark

34

4

00:46.33

7:40/M

7

35:38.91

16.0mph

6

17:29.84

8:45/M

53:55.08

 
Top

Female 40 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

<= u>Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Dargot Atkinson

46

1

00:40.75

6:40/M

2

28:55.65

19.7mph

3

14:50.29

7:25/M

44:26.69

2

10

Tammy Deshotel

44

2

00:44.55

7:20/M

1

28:40.37

19.9mph

4

15:15.07

7:38/M

44:39.99

3

11

Karen Richard

41

5

00:59.35

9:50/M

4

30:39.54

18.6mph

1

13:14.21

6:37/M

44:53.10

4

12

Monique Cloutier

43

7

01:01.13

10:10/M

3

30:13.16

18.9mph

2

14:25.42

7:13/M

45:39.71

5

22

Geralyn Thomassee

44

8

01:05.75

10:50/M

5

32:47.21

17.4mph

7

18:22.47

9:11/M

52:15.43

6

27

Sonya Moore

49

3

00:52.39

8:40/M

6

32:48.86

17.4mph

8

19:33.56

9:47/M

53:14.81

7

29

Ginger Olivier

44

4

00:55.00

9:10/M

7

35:45.24

15.9mph

6

17:12.59

8:36/M

53:52.83

8

33

Andrea Harris

46

6

00:59.71

9:50/M

8

39:13.59

14.5mph

5

16:21.28

8:11/M

56:34.58

 
Top

Female 50 and over

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Claudia Thomas

56

1

00:45.50

7:30/M

1

27:08.74

21.0mph

2

14:58.74

7:29/M

42:52.98

2

14

Kathy Holt

51

2

00:45.94

7:30/M

4

32:55.10

17.3mph

1

13:25.23

6:43/M

47:06.27

3

16

Liz Hogue

53

4

00:50.85

8:20/M

2

31:52.20

17.9mph

3

15:18.93

7:39/M

48:01.98

4

21

Judy Suldo

55

3

00:50.50

8:20/M

3

31:55.91

17.9mph

6

18:06.89

9:03/M

50:53.30

5

26

Vicki Slason

56

5

00:52.30

8:40/M

5

33:41.98

16.9mph

7

18:34.32

9:17/M

53:08.60

6

32

Allison Maestri

54

6

00:57.67

9:30/M

6

38:46.09

14.7mph

4

16:07.62

8:04/M

55:51.38

7

36

Debbie Burgess

55

7

01:05.13

10:50/M

7

40:34.55

14.1mph

5

18:05.03

9:03/M

59:44.71

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Will Boggs

33

2

00:33.90

5:30/M

1

20:27.89

27.9mph

1

10:01.58

5:01/M

31:03.37

2

2

John Deshotel

46

3

00:35.13

5:50/M

2

21:49.46

26.1mph

2

10:26.38

5:13/M

32:50.97

3

3

Luke Gehbauer

28

1

00:32.14

5:20/M

3

21:49.69

26.1mph

3

10:30.52

5:15/M

32:52.35

 
Top

Overall Male Master Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Lawrence Uter

55

1

00:35.23

5:50/M

1

23:09.57

24.6mph

1

11:50.55

5:55/M

35:35.35

 
Top

Male 9 and under

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

86

Oliver Vreeland

9

1

01:11.06

11:50/M

1

40:25.77

14.1mph

1

35:02.05

17:31/M

1:16:38.88

 
Top

Male 10 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

= Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Joseph Caraway

18

2

00:32.66

5:20/M

2

24:17.49

23.5mph

2

11:19.79

5:40/M

36:09.94

2

17

Michael Baudoin

17

1

00:30.61

5:00/M

1

24:13.21

23.5mph

3

13:04.65

6:32/M

37:48.47

3

28

Bailey Desormeaux

17

3

00:39.84

6:30/M

3

27:59.16

20.4mph

1

11:16.75

5:38/M

39:55.75

4

72

Evan Reutling

14

4

00:45.28

7:30/M

4

31:03.73

18.4mph

4

17:43.84

8:52/M

49:32.85

 
Top

Men 20 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Michael Ratcliff

28

4

00:36.28

6:00/M

1

22:44.36

25.1mph

1

10:29.22

5:15/M

33:49.86

2

12

Derrick Bordelon

29

10

00:38.70

6:20/M

2

23:34.49

24.2mph

8

12:50.18

6:25/M

37:03.37

3

14

Joshua Galland

29

19

00:43.44

7:10/M

4

24:33.64

23.2mph

4

11:54.06

5:57/M

37:11.14

4

15

Charles Richard

25

12

00:38.77

6:20/M

5

24:55.31

22.9mph

5

12:01.92

6:01/M

37:36.00

5

18

Patrick Tavernit

29

5

00:36.40

6:00/M

6

25:54.74

22.0mph

3

11:28.85

5:44/M

37:59.99

6

24

Andy Todd

28

2

00:35.49

5:50/M

3

23:46.00

24.0mph

14

15:00.55

7:30/M

39:22.04

7

26

Marc Berard

24

1

00:34.44

5:40/M

8

26:54.67

21.2mph

6

12:21.40

6:11/M

39:50.51

8

31

Cody Fontenot

29

13

00:41.84

6:50/M

7

26:52.62

21.2mph

9

12:52.10

6:26/M

40:26.56

9

36

Koby Carrigee

26

6

00:36.41

6:00/M

9

27:30.83

20.7mph

10

13:45.81

6:53/M

41:53.05

10

41

Craig Saucier

29

3

00:35.71

5:50/M

10

28:08.33

20.3mph

12

14:07.53

7:04/M

42:51.57

11

42

Nick Falcon

20

17

00:43.01

7:10/M

12

28:22.63

20.1mph

11

14:02.91

7:01/M

43:08.55

12

44

Julius Caraway

25

14

00:42.37

7:00/M

11

28:21.23

20.1mph

13

14:41.56

7:21/M

43:45.16

13

51

Josef Rowe

20

21

00:49.20

8:10/M

18

33:14.51

17.2mph

2

11:04.42

5:32/M

45:08.13

14

58

Matthew Delaune

27

11

00:38.70

6:20/M

14

29:25.39

19.4mph

16

16:16.24

8:08/M

46:20.33

15

66

David Stauss

25

8

00:37.17

6:10/M

19

34:36.75

16.5mph

7

12:25.03

6:13/M

47:38.95

16

71

Colby Meche

29

7

00:37.13

6:10/M

16

33:05.28

17.2mph

15

15:02.95

7:31/M

48:45.36

17

73

Christopher Daniels

27

20

00:45.63

7:30/M

13

28:55.47

19.7mph

19

19:56.76

9:58/M

49:37.86

18

77

Charles Payne

27

18

00:43.23

7:10/M

17

33:10.67

17.2mph

17

16:57.76

8:29/M

50:51.66

19

80

Ory Huval

20

15

00:42.80

7:00/M

15

31:35.53

18.0mph

20

20:01.23

10:01/M

52:19.56

20

83

Branden Andrepont

26

9

00:37.48

6:10/M

20

35:39.96

16.0mph

18

18:20.04

9:10/M

54:37.48

 
Top

Men 30 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Patrick Klester

35

3

00:32.30

5:20/M

1

22:35.59

25.2mph

1

09:50.85

4:55/M

32:58.74

2

6

Chris Brown

39

4

00:33.71

5:30/M

3

22:54.13

24.9mph

5

11:48.23

5:54/M

35:16.07

3

7

Kevin Soignier

30

5

00:35.06

5:50/M

2

22:51.85

24.9mph

9

12:07.24

6:04/M

35:34.15

4

13

Jason Ray

36

2

00:31.53

5:10/M

4

24:28.21

23.3mph

8

12:07.09

6:04/M

37:06.83

5

16

Gary Worsham

37

14

00:38.54

6:20/M

8

25:06.35

22.7mph

7

12:00.27

6:00/M

37:45.16

6

19

Todd Lambert

38

8

00:37.39

6:10/M

11

26:15.35

21.7mph

3

11:15.04

5:38/M

38:07.78

7

20

Lance Miques

38

7

00:36.45

6:00/M

5

24:44.40

23.0mph

15

13:12.30

6:36/M

38:33.15

8

21

Daniel Stacks

30

17

00:38.85

6:20/M

15

27:17.23

20.9mph

2

10:52.48

5:26/M

38:48.56

9

22

Shane Guillet

37

29

00:45.00

7:30/M

10

25:38.01

22.2mph

11

12:35.44

6:18/M

38:58.45

10

23

Tophie Malloy

37

19

00:39.16

6:30/M

7

25:00.98

22.8mph

18

13:41.14

6:51/M

39:21.28

11

29

Robert House

39

9

00:37.42

6:10/M

9

25:25.85

22.4mph

20

14:05.63

7:03/M

40:08.90

12

30

Robert Price

34

12

00:38.38

6:20/M

16

27:46.55

20.5mph

4

11:46.81

5:53/M

40:11.74

13

32

Kirk Vidrine

30

26

00:42.76

7:00/M

13

26:55.93

21.2mph

13

12:52.38

6:26/M

40:31.07

14

33

Jeff Crow

34

30

00:45.23

7:30/M

14

26:57.95

21.2mph

17

13:33.64

6:47/M

41:16.82

15

34

Michael Reis

38

11

00:37.57

6:10/M

6

24:45.22

23.0mph

30

15:59.60

8:00/M

41:22.39

16

35

Scott Clark

35

1

00:31.46

5:10/M

20

28:22.95

20.1mph

10

12:29.67

6:15/M

41:24.08

17

37

Felix Soileau

31

20

00:40.59

6:40/M

22

28:34.29

20.0mph

12

12:42.13

6:21/M

41:57.01

18

38

John Fontenot

38

22

00:41.84

6:50/M

26

29:53.36

19.1mph

6

11:49.01

5:55/M

42:24.21

19

39

Craig McCullough

36

27

00:43.17

7:10/M

12

26:20.87

21.6mph

27

15:27.45

7:44/M

42:31.49

20

40

Todd Delcambre

38

28

00:44.29

7:20/M

21

28:30.45

20.0mph

16

13:26.72

6:43/M

42:41.46

21

43

Michael Declouet

31

23

00:41.99

6:50/M

17

27:47.31

20.5mph

26

15:14.60

7:37/M

43:43.90

22

46

Curtis Sanford

34

15

00:38.54

6:20/M

19

28:21.10

20.1mph

24

14:55.64

7:28/M

43:55.28

23

48

Andy St. Romain

38

6

00:36.25

6:00/M

24

29:19.29

19.4mph

21

14:11.30

7:06/M

44:06.84

24

49

David Rozas

34

16

00:38.62

6:20/M

25

29:40.28

19.2mph

19

13:55.74

6:58/M

44:14.64

25

53

Tim Ortego

35

24

00:42.47

7:00/M

27

30:19.94

18.8mph

22

14:19.26

7:10/M

45:21.67

26

57

Craig Sagrera

36

31

00:45.35

7:30/M

32

32:16.52

17.7mph

14

13:06.19

6:33/M

46:08.06

27

60

Sean Landry

38

36

00:51.83

8:30/M

28

30:23.49

18.8mph

25

15:12.22

7:36/M

46:27.54

28

61

Albert Hinojosa

38

37

00:54.27

9:00/M

18

27:47.77

20.5mph

36

17:53.55

8:57/M

46:35.59

29

62

Darrell Dartez

31

18

00:38.93

6:20/M

23

29:08.52

19.6mph

33

16:50.19

8:25/M

46:37.64

30

67

Douglas Swenson

30

35

00:50.37

8:20/M

33

32:37.74

17.5mph

23

14:31.54

7:16/M

47:59.65

31

68

Sal Lopinto

39

34

00:50.00

8:20/M

30

30:47.24

18.5mph

32

16:30.39

8:15/M

48:07.63

32

70

Chris Austin

33

25

00:42.61

7:00/M

31

31:38.58

18.0mph

31

16:20.14

8:10/M

48:41.33

33

74

Brad Lynch

35

10

00:37.47

6:10/M

29

30:34.64

18.6mph

37

18:47.86

9:24/M

49:59.97

34

76

Shane Whitehead

33

32

00:46.54

7:40/M

34

33:52.39

16.8mph

28

15:43.01

7:52/M

50:21.94

35

78

Dustin Armstrong

34

13

00:38.44

6:20/M

35

34:03.04

16.7mph

35

17:22.31

8:41/M

52:03.79

36

81

Ben Burgess

30

21

00:41.29

6:50/M

36

36:00.60

15.8mph

29

15:43.91

7:52/M

52:25.80

37

82

Blair Landry

30

33

00:47.06

7:50/M

37

36:15.24

15.7mph

34

16:59.61

8:30/M

54:01.91

 
Top

Men 40 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Darrell Guidry

42

1

00:32.19

5:20/M

2

25:29.91

22.4mph

1

13:33.31

6:47/M

39:35.41

2

27

Allen Darbonne

42

3

00:37.76

6:10/M

3

25:34.11

22.3mph

2

13:42.82

6:51/M

39:54.69

3

45

Gary Merrifield

46

11

00:46.14

7:40/M

4

27:34.91

20.7mph

8

15:30.30

7:45/M

43:51.35

4

47

Allen Womble

42

7

00:40.56

6:40/M

5

27:59.66

20.4mph

6

15:23.77

7:42/M

44:03.99

5

52

Ryan Laque

43

5

00:39.10

6:30/M

6

29:57.31

19.0mph

4

14:36.53

7:18/M

45:12.94

6

54

Keith Desormeaux

42

2

00:36.33

6:00/M

1

15:30.23

36.8mph

13

29:32.25

14:46/M

45:38.81

7

56

Brad Allshouse

43

12

00:48.89

8:00/M

10

31:07.91

18.3mph

3

13:59.80

7:00/M

45:56.60

8

59

Mark Phark I I I

44

6

00:40.32

6:40/M

7

30:29.07

18.7mph

5

15:13.85

7:37/M

46:23.24

9

65

Thomas Vreeland

49

4

00:38.14

6:20/M

9

30:54.21

18.4mph

7

15:25.25

7:43/M

46:57.60

10

69

Mark Olivier

48

13

00:52.08

8:40/M

8

30:42.28

18.6mph

11

16:42.40

8:21/M

48:16.76

11

75

Barry Rozas

40

9

00:44.08

7:20/M

11

34:01.35

16.8mph

9

15:30.82

7:45/M

50:16.25

12

79

Baxter Saucier

43

8

00:41.11

6:50/M

13

35:04.34

16.3mph

10

16:21.58

8:11/M

52:07.03

13

84

Tim Morgan

42

10

00:45.46

7:30/M

12

34:56.47

16.3mph

12

20:18.07

10:09/M

56:00.00

 
Top

Men 50 and over

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Jerry Richard

59

4

00:39.76

6:30/M

1

23:49.27

23.9mph

1

12:25.65

6:13/M

36:54.68

2

11

Tim Thomas

59

1

00:29.94

4:50/M

2

23:49.52

23.9mph

2

12:41.68

6:21/M

37:01.14

3

50

Tim Osborn

51

3

00:35.30

5:50/M

4

28:24.08

20.1mph

4

15:43.65

7:52/M

44:43.03

4

55

Thomas Miller

62

7

00:49.88

8:10/M

7

30:23.86

18.8mph

3

14:39.64

7:20/M

45:53.38

5

63

Scott Snyder

52

2

00:33.79

5:30/M

5

29:32.79

19.3mph

6

16:39.32

8:20/M

46:45.90

6

64

Keith Brousard

57

5

00:41.35

6:50/M

6

29:58.84

19.0mph

5

16:15.10

8:08/M

46:55.29

7

85

Terry Maestri

55

8

00:51.31

8:30/M

 

 

 

7

1:00:25.15

30:13/M

1:01:16.46

*Overall place within gender.