2009 Eunice Rotary Zydeco Triathlon Individual

Age Group Results

April 25, 2009


Results By Robin & Farrel LeBoeuf and Volunteers

Men: 0-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Matilda Guerra

35

2

02:29.68

24:50/M

1

32:43.26

18.3mph

3

15:45.34

7:53/M

50:58.28

2

2

Kimberly Vigee

39

3

02:43.96

27:10/M

2

33:32.67

17.9mph

1

15:23.13

7:42/M

51:39.76

3

3

Jeni Morrow

33

1

02:21.34

23:30/M

3

34:12.90

17.5mph

2

15:39.87

7:50/M

52:14.11

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Deborah Darby

50

1

02:27.29

24:30/M

1

32:20.73

18.6mph

1

17:40.42

8:50/M

52:28.44

 
Top

Female 16 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

42

Jessica Flaherty

16

1

03:04.28

30:40/M

1

48:05.68

12.5mph

1

23:07.58

11:34/M

1:14:17.54

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

30

Emily Bourgeois

22

1

02:15.90

22:30/M

1

45:19.23

13.2mph

1

19:29.06

9:45/M

1:07:04.19

2

45

Marissa Montie

22

3

03:56.74

39:20/M

2

47:05.98

12.7mph

3

32:39.46

16:20/M

1:23:42.18

3

47

Amelia St. Philip

21

2

03:44.31

37:20/M

3

59:59.19

10.0mph

2

26:50.97

13:25/M

1:30:34.47

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Tina Miletello

29

4

02:52.34

28:40/M

1

33:26.45

17.9mph

2

15:57.95

7:59/M

52:16.74

2

9

Kristie Benoit

29

1

02:34.05

25:40/M

3

38:01.70

15.8mph

1

15:36.83

7:48/M

56:12.58

3

11

Jennifer Thorpe

29

3

02:43.99

27:10/M

2

37:13.06

16.1mph

3

16:38.88

8:19/M

56:35.93

4

22

Leanne Bagley

26

6

03:07.41

31:10/M

4

38:14.34

15.7mph

7

21:44.15

10:52/M

1:03:05.90

5

28

Oksana Wood

26

7

03:18.45

33:00/M

5

43:10.45

13.9mph

4

19:11.45

9:36/M

1:05:40.35

6

31

Andrea Pattison

29

8

03:33.99

35:30/M

7

45:07.39

13.3mph

6

20:45.19

10:23/M

1:09:26.57

7

39

Rachel Franzella

26

2

02:37.54

26:10/M

9

50:44.10

11.8mph

5

20:09.60

10:05/M

1:13:31.24

8

41

Christi Cameron

28

9

03:52.66

38:40/M

6

44:09.80

13.6mph

8

26:01.72

13:01/M

1:14:04.18

9

46

Samantha Trahan

25

5

02:54.36

29:00/M

8

50:37.89

11.9mph

9

34:40.44

17:20/M

1:28:12.69

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Melissa Watkins

34

6

03:47.64

37:50/M

1

34:19.97

17.5mph

1

15:51.16

7:56/M

53:58.77

2

7

Kelly Rhodes

33

1

02:09.49

21:30/M

2

36:49.81

16.3mph

2

15:57.85

7:59/M

54:57.15

3

16

Laurie Callaba

34

3

02:34.95

25:40/M

5

39:51.15

15.1mph

3

19:27.35

9:44/M

1:01:53.45

4

19

Julie McMillin

33

7

04:11.69

41:50/M

3

37:53.05

15.8mph

5

20:16.67

10:08/M

1:02:21.41

5

21

Cindy Reid

33

5

02:52.72

28:40/M

4

38:54.52

15.4mph

6

20:46.70

10:23/M

1:02:33.94

6

24

Mollie Saucier

30

4

02:35.76

25:50/M

7

40:28.53

14.8mph

4

20:15.87

10:08/M

1:03:20.16

7

26

Rhonda Lawrence

30

2

02:27.15

24:30/M

6

40:25.22

14.8mph

7

22:06.15

11:03/M

1:04:58.52

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

J J Davidson

38

3

02:52.88

28:40/M

1

37:40.22

15.9mph

1

17:11.28

8:36/M

57:44.38

2

14

Debbie Scott

38

2

02:46.54

27:40/M

2

39:10.07

15.3mph

2

18:02.53

9:01/M

59:59.14

3

18

Christie Harmon

36

4

03:05.56

30:50/M

3

40:25.54

14.8mph

3

18:29.65

9:15/M

1:02:00.75

4

25

Tonya Jagneaux

37

5

03:20.26

33:20/M

4

41:09.83

14.6mph

4

20:11.31

10:06/M

1:04:41.40

5

27

Natalie Comeaux

38

1

02:42.97

27:00/M

6

41:20.33

14.5mph

5

21:03.96

10:32/M

1:05:07.26

6

29

Kim Williams

39

7

03:36.01

36:00/M

5

41:13.98

14.6mph

6

21:24.48

10:42/M

1:06:14.47

7

35

Shari Rowland

38

6

03:34.24

35:40/M

7

45:39.13

13.1mph

7

22:22.24

11:11/M

1:11:35.61

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Paula Bruchhaus

43

2

02:44.58

27:20/M

1

34:00.92

17.6mph

1

18:39.10

9:20/M

55:24.60

2

15

Kristy Philippi

41

1

02:31.05

25:10/M

2

37:13.59

16.1mph

2

20:16.76

10:08/M

1:00:01.40

3

32

F. Kathleen Crawford

40

4

03:28.30

34:40/M

3

39:45.54

15.1mph

4

26:45.87

13:23/M

1:09:59.71

4

33

Lesley Kais

41

6

04:41.24

46:50/M

5

44:09.89

13.6mph

3

22:04.31

11:02/M

1:10:55.44

5

38

Elizabeth Hardison

42

3

02:45.89

27:30/M

4

41:13.48

14.6mph

6

29:22.43

14:41/M

1:13:21.80

6

44

Dawn Brand

40

5

03:41.16

36:50/M

6

49:56.73

12.0mph

5

27:26.20

13:43/M

1:21:04.09

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Susan Wallace

47

1

02:17.94

22:50/M

1

36:25.64

16.5mph

1

19:55.84

9:58/M

58:39.42

2

20

Ginny Sonnier

47

3

02:52.70

28:40/M

2

39:39.97

15.1mph

3

20:00.27

10:00/M

1:02:32.94

3

23

Margot Atkinson

47

2

02:18.93

23:00/M

3

40:56.15

14.7mph

2

19:57.18

9:59/M

1:03:12.26

4

36

Angel Hebert

47

5

03:57.71

39:30/M

4

42:59.82

14.0mph

5

25:02.23

12:31/M

1:11:59.76

5

40

Sonya Moore

49

4

03:11.60

31:50/M

5

44:13.88

13.6mph

6

26:09.66

13:05/M

1:13:35.14

6

43

Mary Jordan

49

7

05:00.50

50:00/M

6

48:20.64

12.4mph

4

22:44.53

11:22/M

1:16:05.67

7

48

Dena Landry

48

6

04:09.90

41:30/M

7

1:01:13.64

9.80mph

7

27:43.37

13:52/M

1:33:06.91

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Lisa Ford

50

4

04:16.98

42:40/M

1

44:26.21

13.5mph

2

22:14.05

11:07/M

1:10:57.24

2

37

Daphne Danahay

51

1

03:06.02

31:00/M

2

48:44.75

12.3mph

1

20:39.27

10:20/M

1:12:30.04

3

49

Joanna Ahselmo

50

2

03:07.87

31:10/M

4

1:02:08.37

9.66mph

3

32:23.67

16:12/M

1:37:39.91

4

50

Cynthia Reed

53

3

04:13.06

42:10/M

3

1:01:11.67

9.81mph

4

32:25.19

16:13/M

1:37:49.92

 
Top

Female 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Claudia Thomas

56

2

02:46.10

27:40/M

1

35:01.63

17.1mph

1

18:36.37

9:18/M

56:24.10

2

17

Nell Hahn

58

1

02:38.90

26:20/M

2

39:43.53

15.1mph

2

19:34.01

9:47/M

1:01:56.44

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Will Boggs

34

2

01:57.68

19:30/M

1

26:45.08

22.4mph

2

12:13.59

6:07/M

40:56.35

2

2

Derek Telleson

26

3

02:23.11

23:50/M

2

26:50.55

22.4mph

1

12:12.72

6:06/M

41:26.38

3

3

Kevin Cart

40

1

01:55.46

19:10/M

3

27:16.79

22.0mph

3

12:28.44

6:14/M

41:40.69

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

John Deshotel

47

1

02:04.50

20:40/M

1

27:36.55

21.7mph

1

12:58.70

6:29/M

42:39.75

 
Top

Male 16 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Michael Baudoin

18

2

01:46.68

17:40/M

2

33:24.05

18.0mph

3

15:51.98

7:56/M

51:02.71

2

28

Michael Artigue

17

1

01:42.67

17:00/M

4

36:34.12

16.4mph

1

13:47.06

6:54/M

52:03.85

3

35

Ethan Conques

19

5

02:09.01

21:30/M

3

34:39.65

17.3mph

4

16:22.68

8:11/M

53:11.34

4

36

Dylan Hebert

17

6

03:21.54

33:30/M

1

33:01.54

18.2mph

5

16:56.07

8:28/M

53:19.15

5

49

Gregory Gannaway

19

4

01:58.89

19:40/M

5

39:55.30

15.0mph

2

14:50.27

7:25/M

56:44.46

6

87

Matt Ritter

17

3

01:52.76

18:40/M

6

45:47.17

13.1mph

6

22:09.42

11:05/M

1:09:49.35

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Ryan McNeill

22

2

01:56.69

19:20/M

1

30:49.66

19.5mph

2

15:48.90

7:54/M

48:35.25

2

23

Caleb Melancon

21

1

01:41.75

16:50/M

3

33:13.04

18.1mph

1

15:48.87

7:54/M

50:43.66

3

24

Jacob Sandoz

22

3

02:06.64

21:00/M

2

31:56.46

18.8mph

5

16:50.58

8:25/M

50:53.68

4

30

Jacob Whitmore

21

7

02:37.75

26:10/M

4

33:45.18

17.8mph

3

16:18.21

8:09/M

52:41.14

5

42

Striker Brown

22

4

02:13.86

22:10/M

5

35:47.25

16.8mph

6

17:00.90

8:30/M

55:02.01

6

65

Nathan George

21

9

02:58.42

29:40/M

8

41:28.92

14.5mph

4

16:18.69

8:09/M

1:00:46.03

7

67

Austin Gisclair

23

5

02:23.14

23:50/M

6

40:36.00

14.8mph

7

18:04.53

9:02/M

1:01:03.67

8

76

Ben Champagne

22

10

02:59.02

29:50/M

7

41:00.13

14.6mph

8

19:22.75

9:41/M

1:03:21.90

9

84

Benjamin Bergeron

21

8

02:53.64

28:50/M

9

42:38.90

14.1mph

9

22:19.90

11:10/M

1:07:52.44

10

92

Timothy Vujnovich

21

11

03:12.58

32:00/M

10

1:03:09.65

9.50mph

10

24:18.87

12:09/M

1:30:41.10

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Mike Ratcliff

29

1

02:13.41

22:10/M

1

30:15.17

19.8mph

1

13:08.53

6:34/M

45:37.11

2

15

Mark McBride

28

2

02:15.49

22:30/M

4

33:42.96

17.8mph

2

13:08.83

6:34/M

49:07.28

3

16

Joshua Galland

29

7

02:43.16

27:10/M

2

31:40.31

18.9mph

3

15:07.63

7:34/M

49:31.10

4

31

Drew Ziegler

25

8

02:56.04

29:20/M

3

33:16.06

18.0mph

5

16:33.11

8:17/M

52:45.21

5

45

Charles Richard

26

4

02:26.45

24:20/M

5

36:21.57

16.5mph

6

16:38.08

8:19/M

55:26.10

6

46

Scott Schutz

28

11

03:33.45

35:30/M

6

36:36.32

16.4mph

4

16:08.49

8:04/M

56:18.26

7

56

Mark Delcambre

29

6

02:35.58

25:50/M

7

37:39.99

15.9mph

9

19:30.49

9:45/M

59:46.06

8

66

Michael Miller

27

9

03:16.00

32:40/M

8

38:28.15

15.6mph

8

19:04.16

9:32/M

1:00:48.31

9

72

Scott Patton

29

3

02:22.84

23:40/M

9

41:15.11

14.5mph

7

18:33.79

9:17/M

1:02:11.74

10

77

Casey Leblanc

29

5

02:28.65

24:40/M

10

41:19.00

14.5mph

10

19:34.31

9:47/M

1:03:21.96

11

85

Winston Wood

28

10

03:24.46

34:00/M

11

43:31.79

13.8mph

11

21:22.56

10:41/M

1:08:18.81

12

90

Brant Smith

27

12

04:49.47

48:10/M

12

52:04.36

11.5mph

12

25:09.06

12:35/M

1:22:02.89

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Kevin Soignier

30

3

02:12.99

22:00/M

1

30:40.78

19.6mph

3

14:57.98

7:29/M

47:51.75

2

19

Courtney Keeling

31

1

02:06.44

21:00/M

2

32:04.49

18.7mph

4

15:45.21

7:53/M

49:56.14

3

20

Brian Vajcner

31

8

02:36.91

26:00/M

4

32:55.14

18.2mph

1

14:25.22

7:13/M

49:57.27

4

22

Scott Hodges

31

2

02:08.32

21:20/M

3

32:11.05

18.6mph

5

16:23.90

8:12/M

50:43.27

5

37

Jedediah Meche

32

4

02:19.54

23:10/M

5

34:22.71

17.5mph

12

17:22.93

8:41/M

54:05.18

6

38

Brian McBride Jr

30

12

02:41.04

26:50/M

8

36:40.55

16.4mph

2

14:47.20

7:24/M

54:08.79

7

41

Cody Fontenot

30

7

02:35.75

25:50/M

6

35:32.35

16.9mph

9

16:53.60

8:27/M

55:01.70

8

48

Henry Geberth

33

10

02:39.38

26:30/M

9

37:02.38

16.2mph

10

17:01.61

8:31/M

56:43.37

9

50

Matthew Bernard

31

6

02:31.79

25:10/M

12

37:45.74

15.9mph

8

16:43.35

8:22/M

57:00.88

10

53

Kirk Vidrine

30

9

02:38.75

26:20/M

11

37:41.88

15.9mph

13

17:32.20

8:46/M

57:52.83

11

54

Michael Driggs

34

5

02:19.79

23:10/M

10

37:30.51

16.0mph

16

18:43.43

9:22/M

58:33.73

12

61

Jeremy Cameron

32

11

02:40.75

26:40/M

7

35:54.89

16.7mph

17

21:21.33

10:41/M

59:56.97

13

70

Scotty Doucet

33

16

03:00.58

30:00/M

14

42:03.88

14.3mph

7

16:35.24

8:18/M

1:01:39.70

14

73

Alan Bryant

30

17

03:33.61

35:30/M

16

42:33.12

14.1mph

6

16:31.94

8:16/M

1:02:38.67

15

74

Joey Fontenot

31

13

02:43.45

27:10/M

17

42:44.61

14.0mph

11

17:15.99

8:38/M

1:02:44.05

16

75

Felix Soileau

31

14

02:45.86

27:30/M

15

42:13.41

14.2mph

14

18:04.41

9:02/M

1:03:03.68

17

82

Darrel Dartez Jr

31

15

02:56.94

29:20/M

13

41:31.44

14.5mph

18

21:55.99

10:58/M

1:06:24.37

18

83

Scott Soileau

32

18

04:08.84

41:20/M

18

44:54.51

13.4mph

15

18:07.71

9:04/M

1:07:11.06

19

91

Justin Tarver

32

19

04:15.26

42:30/M

19

53:17.84

11.3mph

19

24:44.65

12:22/M

1:22:17.75

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

J. D. Williams

38

4

02:38.04

26:20/M

2

29:55.00

20.1mph

1

14:03.35

7:02/M

46:36.39

2

18

Jason Ray

37

2

02:05.44

20:50/M

1

29:50.34

20.1mph

10

17:47.43

8:54/M

49:43.21

3

29

Ben Herren

38

3

02:33.18

25:30/M

3

32:41.39

18.4mph

9

17:20.82

8:40/M

52:35.39

4

32

Josh McDaniel

36

1

02:03.22

20:30/M

5

35:05.66

17.1mph

4

15:38.57

7:49/M

52:47.45

5

33

Alan Lebato

39

5

02:43.68

27:10/M

4

34:16.58

17.5mph

5

15:51.62

7:56/M

52:51.88

6

47

Robbie Price

35

6

02:51.11

28:30/M

7

38:19.74

15.7mph

3

15:25.74

7:43/M

56:36.59

7

51

Donald Richard, Jr.

39

10

03:07.67

31:10/M

6

36:35.77

16.4mph

11

17:56.55

8:58/M

57:39.99

8

52

Pablo Ferriera

37

8

02:52.54

28:40/M

11

40:42.16

14.7mph

2

14:10.08

7:05/M

57:44.78

9

57

Kevin Dugas

36

9

03:00.45

30:00/M

10

40:03.14

15.0mph

8

16:45.60

8:23/M

59:49.19

10

63

Thomas Gossen

38

7

02:52.38

28:40/M

12

41:24.51

14.5mph

7

16:18.25

8:09/M

1:00:35.14

11

69

Ronald Owens

39

12

05:16.89

52:40/M

9

39:48.07

15.1mph

6

16:11.21

8:06/M

1:01:16.17

12

81

Albert Hinojosa

39

11

04:17.24

42:50/M

8

39:40.37

15.1mph

12

22:04.26

11:02/M

1:06:01.87

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Chris Brown

40

1

02:02.01

20:20/M

1

29:32.92

20.3mph

2

14:31.86

7:16/M

46:06.79

2

9

Dwayne Landry

41

4

02:18.24

23:00/M

3

30:23.19

19.7mph

3

14:49.01

7:25/M

47:30.44

3

11

Aaron Broussard

41

2

02:13.54

22:10/M

2

30:13.97

19.9mph

5

15:59.06

8:00/M

48:26.57

4

21

Scott Rogers

42

3

02:15.34

22:30/M

5

31:43.72

18.9mph

6

16:37.68

8:19/M

50:36.74

5

27

Randy Baggett

40

5

02:29.03

24:50/M

6

34:44.93

17.3mph

1

14:30.73

7:15/M

51:44.69

6

44

James Williams

40

8

02:41.02

26:50/M

7

35:29.19

16.9mph

7

17:14.16

8:37/M

55:24.37

7

55

Danny Leblanc

40

9

02:43.48

27:10/M

8

36:08.88

16.6mph

10

20:43.68

10:22/M

59:36.04

8

58

Stuart Ourso

43

6

02:29.44

24:50/M

11

41:23.03

14.5mph

4

15:56.82

7:58/M

59:49.29

9

59

Daniel Kais

42

11

02:53.64

28:50/M

9

38:26.44

15.6mph

8

18:31.92

9:16/M

59:52.00

10

78

Troy Leblanc

44

10

02:45.78

27:30/M

10

40:58.45

14.6mph

9

19:48.73

9:54/M

1:03:32.96

11

89

Sean Hall

41

12

04:38.34

46:20/M

12

50:58.10

11.8mph

11

25:06.30

12:33/M

1:20:42.74

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

Jeff Lee

46

3

03:03.34

30:30/M

1

31:34.05

19.0mph

2

16:36.05

8:18/M

51:13.44

2

34

Dr. Mahlon Poche, Jr.

45

1

02:01.24

20:10/M

3

34:57.49

17.2mph

1

16:06.27

8:03/M

53:05.00

3

39

Charlie Peek

46

2

02:36.61

26:00/M

2

34:49.44

17.2mph

3

16:52.79

8:26/M

54:18.84

4

62

Robert Spears

49

4

03:28.26

34:40/M

4

38:26.23

15.6mph

4

18:23.07

9:12/M

1:00:17.56

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

John Hebert

54

4

02:41.52

26:50/M

1

30:51.63

19.4mph

1

15:04.39

7:32/M

48:37.54

2

40

Michael Manuel

51

5

02:51.35

28:30/M

2

33:29.05

17.9mph

2

18:19.54

9:10/M

54:39.94

3

64

Timothy Osborn

51

2

02:23.35

23:50/M

3

39:24.62

15.2mph

4

18:51.18

9:26/M

1:00:39.15

4

80

William Fontenot

52

3

02:40.46

26:40/M

4

44:39.71

13.4mph

3

18:35.33

9:18/M

1:05:55.50

5

86

Keith Lasyone

50

6

03:55.45

39:10/M

5

44:46.73

13.4mph

5

20:37.32

10:19/M

1:09:19.50

6

88

Robert Flaherty

51

1

02:23.24

23:50/M

6

48:02.15

12.5mph

6

24:21.97

12:11/M

1:14:47.36

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Lawrence Uter

56

2

02:07.24

21:10/M

1

30:31.29

19.7mph

1

14:35.37

7:18/M

47:13.90

2

17

Jerry Richard

59

3

02:32.14

25:20/M

2

31:34.80

19.0mph

2

15:25.53

7:43/M

49:32.47

3

43

Brian McBride Sr

55

4

02:48.08

28:00/M

3

36:27.69

16.5mph

3

16:00.64

8:00/M

55:16.41

4

68

Kerry Behrens

55

1

01:55.96

19:10/M

4

36:56.30

16.2mph

4

22:17.12

11:09/M

1:01:09.38

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Timothy Thomas

60

1

01:41.89

16:50/M

1

30:50.45

19.5mph

1

16:27.50

8:14/M

48:59.84

2

60

Pat Kent

61

2

02:59.79

29:50/M

2

37:05.54

16.2mph

4

19:47.96

9:54/M

59:53.29

3

71

Thomas Miller

63

3

03:11.55

31:50/M

3

40:25.70

14.8mph

3

18:14.59

9:07/M

1:01:51.84

4

79

Donald Richard

63

4

03:41.27

36:50/M

4

43:19.41

13.9mph

2

17:42.16

8:51/M

1:04:42.84

*Overall place within gender.