2007 Indian Creek Triathlon Individual Participants

Age Group Results

June 10, 07


Race Results by Robin and Farrel LeBoeuf & Volunteers

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Peggy Yetman

39

*****

25:30.61

25:30

00:54.28

*****

1:04:12.72

23.2

00:58.63

*****

38:57.68

6:17

2:10:33.92

2

2

Michelle Leblanc

32

*****

25:40.85

25:40

00:57.54

*****

1:01:23.05

24.2

01:01.59

*****

44:33.57

7:11

2:13:36.60

3

3

Amy Simoneta

35

*****

30:54.03

30:54

01:05.24

*****

1:05:44.59

22.6

00:49.41

*****

39:39.42

6:24

2:18:12.69

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Stacy Dannels

41

*****

27:35.89

27:35

00:47.24

*****

1:06:36.67

22.3

00:55.13

*****

45:37.11

7:21

2:21:32.04

 

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Terry Lantham

52

*****

25:42.85

25:42

01:21.95

*****

1:11:56.52

20.7

01:36.06

*****

53:58.86

8:42

2:34:36.24

 

Women 18 to 19

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

30

Aimee Cutrer

19

1

37:04.42

37:04

04:37.11

1

1:27:08.52

17.1

02:28.31

1

53:15.16

8:35

3:04:33.52

 

Women 20 to 24

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Linzie Hebert

24

1

24:12.66

24:12

01:02.09

1

1:06:12.19

22.5

01:21.69

2

47:17.57

7:38

2:20:06.20

2

6

Erica Chabalko

24

2

28:59.62

28:59

01:04.76

2

1:12:05.06

20.6

01:08.41

1

45:44.85

7:23

2:29:02.70

3

27

Jessica Robinson

22

3

44:43.12

44:43

00:57.66

3

1:16:00.11

19.6

01:00.70

3

58:10.60

9:23

3:00:52.19

 

Women 25 to 29

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Valerie Brown

29

1

32:21.75

32:21

01:10.02

1

1:07:16.46

22.1

01:20.25

2

49:41.24

8:01

2:31:49.72

2

15

Sarah Voorhies

27

2

32:37.77

32:37

01:17.73

2

1:11:59.25

20.7

01:29.11

4

54:02.28

8:43

2:41:26.14

3

16

Margaret Zaunbrecher

26

4

33:24.81

33:24

02:09.30

3

1:17:05.25

19.3

01:17.97

3

52:45.31

8:30

2:46:42.64

4

20

Meg Martens

27

6

43:04.04

43:04

02:10.90

4

1:17:07.62

19.3

01:45.01

1

48:44.29

7:52

2:52:51.86

5

31

Lauren Ludwick

26

3

32:42.66

32:42

01:56.25

5

1:23:07.67

17.9

01:20.91

6

1:06:07.55

10:40

3:05:15.04

6

33

Susanna Loewy

26

5

36:21.90

36:21

01:30.94

6

1:26:24.23

17.2

01:37.80

5

1:02:50.22

10:08

3:08:45.09

 

Women 30 to 34

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Phoebe Karam

34

3

32:04.36

32:04

00:53.58

1

1:10:08.86

21.2

00:49.03

1

47:12.51

7:37

2:31:08.34

2

14

Lisa Guillory

30

2

31:53.61

31:53

01:16.93

2

1:13:35.01

20.2

01:32.33

2

51:29.63

8:18

2:39:47.51

3

25

Kara Goodin

32

1

27:30.91

27:30

01:35.18

5

1:23:24.68

17.8

01:24.23

4

1:05:22.35

10:33

2:59:17.35

4

26

Wendy Blankenship

33

5

42:14.36

42:14

01:21.32

4

1:18:12.88

19.0

01:35.64

3

57:01.94

9:12

3:00:26.14

5

36

Erica Kuba

30

4

41:51.03

41:51

02:19.44

3

1:17:35.54

19.2

02:28.68

5

1:09:49.37

11:16

3:14:04.06

 

Women 35 to 39

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

29

Cissy Blanchard

37

2

37:25.98

37:25

02:20.63

1

1:19:45.58

18.7

02:06.24

1

1:01:31.65

9:55

3:03:10.08

2

32

Catherine Heusel

38

1

32:30.29

32:30

02:34.01

2

1:25:08.64

17.5

01:54.39

2

1:05:09.20

10:30

3:07:16.53

3

43

Claire Coco

39

3

53:57.95

53:57

01:48.74

3

1:43:30.26

14.4

01:49.70

3

1:31:38.55

14:47

4:12:45.20

 

Women 40 to 44

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Billie Burleigh

41

2

24:32.01

24:32

02:22.64

1

1:10:27.25

21.1

02:00.83

1

51:29.94

8:18

2:30:52.67

2

10

Alma Darensburg

42

1

24:10.39

24:10

01:19.14

2

1:15:02.02

19.8

01:02.30

2

52:51.96

8:31

2:34:25.81

3

18

Sherri Talazac

43

3

33:21.80

33:21

01:26.97

3

1:15:10.58

19.8

01:19.92

5

1:01:15.68

9:53

2:52:34.95

4

24

Lisa Lauve

44

4

38:54.45

38:54

01:08.91

4

1:19:10.01

18.8

01:06.56

3

58:22.03

9:25

2:58:41.96

5

38

Lisa Owens

43

5

39:00.53

39:00

02:23.17

5

1:25:24.89

17.4

03:31.44

7

1:07:50.10

10:56

3:18:10.13

6

39

Sherilyn McKey

42

7

46:31.98

46:31

01:57.35

7

1:29:06.67

16.7

01:35.33

4

1:01:08.71

9:52

3:20:20.04

7

41

Susan Edwards

42

6

45:01.96

45:01

04:32.19

6

1:28:40.36

16.8

03:35.49

6

1:03:44.47

10:17

3:25:34.47

 

Women 45 to 49

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Sheri Okeefe

47

3

30:35.04

30:35

01:13.49

1

1:13:54.09

20.1

01:04.06

1

48:44.25

7:52

2:35:30.93

2

17

Maura Guthrie

45

2

30:31.92

30:31

01:07.09

2

1:14:14.10

20.0

01:03.22

3

1:05:11.81

10:31

2:52:08.14

3

19

Lynda Wynn

46

1

26:42.68

26:42

01:14.60

3

1:16:35.17

19.4

01:21.18

4

1:06:49.42

10:47

2:52:43.05

4

37

Teresa Coplen

48

4

44:44.58

44:44

01:53.07

4

1:23:28.90

17.8

01:46.58

2

1:02:19.95

10:03

3:14:13.08

 

Women 50 to 54

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

Kerry Mullin

50

2

29:39.13

29:39

01:02.56

1

1:15:59.59

19.6

01:25.07

4

1:05:29.61

10:34

2:53:35.96

2

23

Lisa Jenkins

52

1

29:09.00

29:09

02:00.79

4

1:25:51.08

17.3

02:55.10

1

55:33.27

8:58

2:55:29.24

3

28

Susan Opelka

52

3

34:52.25

34:52

01:54.20

3

1:21:17.62

18.3

01:53.96

2

1:02:18.07

10:03

3:02:16.10

4

34

Claudia Thomas

54

5

39:56.73

39:56

01:37.05

2

1:17:51.87

19.1

01:46.50

6

1:08:21.73

11:01

3:09:33.88

5

35

Sharon Stahl

51

4

36:56.83

36:56

02:16.55

5

1:25:52.53

17.3

01:46.80

3

1:04:33.34

10:25

3:11:26.05

6

40

Jonette Anderson

53

6

42:12.95

42:12

01:33.83

6

1:28:13.90

16.9

01:54.45

5

1:08:09.93

11:00

3:22:05.06

 

Women 55 to 59

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

21

Diane Proud

56

1

34:37.06

34:37

01:15.80

1

1:15:11.95

19.8

01:42.38

1

1:00:34.14

9:46

2:53:21.33

2

42

Elisabeth Elder

56

2

41:25.23

41:25

03:01.12

2

1:36:16.98

15.5

02:38.47

2

1:28:36.40

14:17

3:51:58.20

 

Women 65 to 69

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Ann Erickson

65

1

32:01.47

32:01

01:34.28

1

1:13:00.61

20.4

02:02.35

1

46:53.72

7:34

2:35:32.43

 

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Stephen Taylor

33

*****

24:34.05

24:34

00:37.16

*****

1:01:17.14

24.3

00:44.32

*****

37:21.76

6:01

2:04:34.43

2

2

Brett Reagan

36

*****

24:08.00

24:08

00:44.03

*****

57:58.32

25.7

00:47.78

*****

41:42.81

6:44

2:05:20.94

3

3

Robert Killian

25

*****

27:26.35

27:26

00:43.38

*****

1:02:04.27

24.0

00:48.10

*****

36:19.33

5:51

2:07:21.43

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Stephen Bourgeois

43

*****

22:34.85

22:34

00:54.18

*****

1:03:16.46

23.5

00:56.75

*****

40:10.44

6:29

2:07:52.68

 

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Karl Stewart

50

*****

23:29.45

23:29

01:21.50

*****

1:08:27.64

21.7

01:08.20

*****

43:55.30

7:05

2:18:22.09

 

Men 15 to 17

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Ben Hall

16

2

27:30.73

27:30

00:45.65

1

1:03:38.55

23.4

00:44.20

1

41:19.05

6:40

2:13:58.18

2

41

Oscar Oliver

17

1

21:34.72

21:34

01:53.17

4

1:18:41.60

18.9

00:51.36

2

48:33.79

7:50

2:31:34.64

3

73

Phillip Smith

16

3

32:08.59

32:08

01:40.64

2

1:15:24.66

19.7

01:21.76

3

56:17.73

9:05

2:46:53.38

4

96

Patrick Falterman

17

4

37:34.56

37:34

02:53.01

3

1:18:38.13

18.9

02:14.21

4

1:03:13.82

10:12

3:04:33.73

 

Men 18 to 19

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

52

David Lane

19

1

31:21.61

31:21

00:59.32

1

1:08:44.94

21.6

01:15.00

1

53:56.81

8:42

2:36:17.68

2

103

Phillip Breaux

18

2

32:45.83

32:45

01:16.25

2

1:10:15.09

21.2

01:29.99

3

1:25:18.47

13:45

3:11:05.63

3

104

Patrick Stanton

19

3

32:52.42

32:52

04:39.21

3

1:29:47.47

16.6

02:03.25

2

1:03:08.53

10:11

3:12:30.88

 

Men 20 to 24

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

21

Patrick Almas

20

2

27:35.25

27:35

01:09.07

1

1:04:55.99

22.9

01:08.54

1

45:17.15

7:18

2:20:06.00

2

51

Brandon Weeks

24

4

31:11.70

31:11

01:06.58

2

1:08:24.32

21.8

00:58.24

5

54:27.41

8:47

2:36:08.25

3

56

Matthew Cutrer

22

5

36:14.28

36:14

02:00.66

3

1:13:24.11

20.3

01:12.54

2

45:59.72

7:25

2:38:51.31

4

67

Jason Dubos

20

6

36:17.24

36:17

01:50.06

4

1:13:29.51

20.2

01:12.55

3

50:14.27

8:06

2:43:03.63

5

74

Michael Grennan

20

1

26:00.40

26:00

02:17.26

5

1:18:04.34

19.1

01:00.49

6

59:48.49

9:39

2:47:10.98

6

81

Jeremiah Martin

21

3

28:05.94

28:05

01:14.10

7

1:30:17.52

16.5

01:43.79

4

51:01.73

8:14

2:54:23.08*

7

98

Scott Eldridge

24

7

40:42.86

40:42

01:20.63

6

1:19:27.68

18.7

01:49.82

7

1:03:53.57

10:18

3:07:14.56

 

Men 25 to 29

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Eugene O'Donnell

28

3

26:06.98

26:06

00:55.08

1

1:02:47.67

23.7

00:50.47

1

40:38.48

6:33

2:11:18.68

2

7

Courtney Brown

28

1

23:12.81

23:12

00:54.67

3

1:03:26.48

23.5

00:58.27

4

44:36.91

7:12

2:13:09.14

3

8

Jeremy Johnson

29

4

26:20.06

26:20

00:59.73

2

1:03:07.37

23.6

00:42.51

2

42:19.49

6:50

2:13:29.16

4

13

Lawson Fall

27

2

23:16.81

23:16

00:45.73

5

1:07:41.64

22.0

00:54.82

3

43:09.79

6:58

2:15:48.79

5

28

Keith Terro

26

8

30:17.77

30:17

01:53.88

4

1:04:53.24

22.9

01:23.34

6

47:29.68

7:40

2:25:57.91

6

29

Ryan Taylor

27

6

29:09.72

29:09

01:00.82

6

1:09:28.59

21.4

01:05.43

5

46:05.12

7:26

2:26:49.68

7

54

Carter Bird

29

9

32:38.03

32:38

01:53.75

8

1:10:55.56

21.0

01:52.88

8

51:09.33

8:15

2:38:29.55

8

62

James Beheler

26

7

29:54.63

29:54

02:31.82

9

1:11:03.48

20.9

01:17.50

9

55:50.46

9:00

2:40:37.89

9

72

Dustin Kratz

29

10

33:47.19

33:47

02:10.44

10

1:20:10.09

18.6

02:26.29

7

48:15.18

7:47

2:46:49.19

10

109

Adam Pagani

29

11

45:10.84

45:10

02:58.94

11

1:21:58.51

18.2

02:03.31

10

1:04:47.07

10:27

3:16:58.67

 

Men 30 to 34

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

Sebastian Rodrigano

31

1

24:42.02

24:42

01:17.27

6

1:10:34.43

21.1

01:05.01

2

49:50.36

8:02

2:27:29.09

2

34

Brian Soignier

31

3

28:19.90

28:19

00:56.84

1

1:05:58.46

22.6

01:26.75

4

51:19.71

8:17

2:28:01.66

3

37

Geoffrey Mire

34

2

25:30.63

25:30

03:35.40

4

1:10:10.55

21.2

02:06.29

1

47:22.18

7:38

2:28:45.05

4

46

Sean Curtis

31

5

30:29.81

30:29

01:34.85

5

1:10:21.01

21.2

00:59.71

3

51:08.97

8:15

2:34:34.35

5

53

Eric Bernard

32

6

30:36.33

30:36

01:30.60

3

1:09:07.77

21.5

01:23.89

6

55:29.08

8:57

2:38:07.67

6

55

Robert Stevens

30

4

28:36.70

28:36

01:24.01

2

1:06:39.40

22.3

01:20.43

8

1:00:36.10

9:46

2:38:36.64

7

57

Mike Brunet

34

7

32:29.07

32:29

01:32.46

8

1:11:58.27

20.7

01:38.50

5

51:59.75

8:23

2:39:38.05

8

76

Scott Guidry

33

8

33:40.19

33:40

02:20.82

7

1:10:39.07

21.1

01:37.70

7

1:00:26.96

9:45

2:48:44.74

 

Men 35 to 39

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Ernie Bodie

37

2

26:11.84

26:11

00:44.49

4

1:02:57.91

23.6

00:44.48

2

44:13.28

7:08

2:14:52.00

2

15

Todd Hink

37

7

31:57.96

31:57

00:49.95

1

1:00:47.98

24.5

00:48.67

1

43:30.37

7:01

2:17:54.93

3

20

David Baker

35

1

26:05.02

26:05

01:06.90

5

1:06:14.59

22.5

01:20.65

3

44:28.71

7:10

2:19:15.87

4

25

Ryan Boudreaux

35

8

32:15.77

32:15

01:12.66

2

1:01:07.80

24.3

00:53.43

6

49:29.93

7:59

2:24:59.59

5

43

Jonathan Hook

37

5

30:20.95

30:20

02:12.31

7

1:09:23.74

21.4

01:15.40

5

49:24.57

7:58

2:32:36.97

6

48

Gerardo Ramirez

35

10

32:33.58

32:33

01:01.38

6

1:08:34.18

21.7

00:53.62

8

51:47.09

8:21

2:34:49.85

7

49

Spencer Martin

38

9

32:23.25

32:23

01:06.69

8

1:10:16.93

21.2

01:25.96

7

49:43.03

8:01

2:34:55.86

8

59

Sergio Martinez

35

6

31:18.82

31:18

01:39.85

13

1:20:15.57

18.5

01:57.31

4

44:42.92

7:13

2:39:54.47

9

75

Matt Seaton

37

11

33:14.09

33:14

02:28.10

9

1:11:03.49

20.9

01:30.39

9

59:24.76

9:35

2:47:40.83

10

85

J. Keith Purvis

38

4

29:32.08

29:32

02:30.56

14

1:20:23.65

18.5

01:46.75

13

1:06:13.31

10:41

3:00:26.35

11

90

James Henderson

35

14

38:06.89

38:06

02:17.26

10

1:13:22.95

20.3

02:29.78

12

1:05:44.03

10:36

3:02:00.91

12

99

Roderick Ardoin

35

13

37:12.38

37:12

03:01.74

11

1:18:53.70

18.9

01:51.38

14

1:07:20.80

10:52

3:08:20.00

13

105

Gary Worsham

35

15

46:29.44

46:29

01:44.97

12

1:19:23.33

18.7

01:28.92

11

1:03:55.39

10:19

3:13:02.05

14

110

David Morse

38

12

37:10.71

37:10

02:11.29

15

1:33:50.84

15.9

01:34.29

10

1:02:29.87

10:05

3:17:17.00

 

Men 40 to 44

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Chris Rulon

40

5

28:07.65

28:07

01:16.08

1

1:00:18.20

24.7

00:59.72

2

43:05.98

6:57

2:13:47.63

2

17

Dale Gregory

40

3

26:56.10

26:56

01:14.45

3

1:04:05.86

23.2

01:47.17

4

44:40.76

7:12

2:18:44.34

3

18

Petrus Booysen

40

9

30:22.79

30:22

01:32.97

2

1:03:44.55

23.3

01:20.88

1

41:54.55

6:45

2:18:55.74

4

22

Barry Edwards

43

4

27:41.26

27:41

01:40.10

4

1:05:35.77

22.7

01:19.77

3

44:38.47

7:12

2:20:55.37

5

23

Baucum Fulk

40

1

26:50.00

26:50

00:50.75

7

1:07:48.61

21.9

01:10.70

5

45:07.73

7:17

2:21:47.79

6

31

Marcus Eichhorn, III

43

2

26:51.64

26:51

01:01.10

6

1:06:37.13

22.3

01:25.32

11

51:29.35

8:18

2:27:24.54

7

33

William Crawford, Jr.

42

8

29:36.20

29:36

01:18.80

11

1:08:59.90

21.6

01:10.63

8

46:54.41

7:34

2:27:59.94

8

35

Kevin Golden

41

10

31:07.61

31:07

01:08.52

10

1:08:35.81

21.7

01:08.13

6

46:04.38

7:26

2:28:04.45

9

39

William Justice

41

12

31:23.00

31:23

01:58.62

8

1:07:54.86

21.9

02:01.42

7

46:40.63

7:32

2:29:58.53

10

44

Mark McGraw

44

7

29:27.52

29:27

00:59.77

12

1:10:12.19

21.2

00:55.91

12

51:36.46

8:19

2:33:11.85

11

45

Bert D Lejeune

40

11

31:13.88

31:13

01:22.65

9

1:08:00.41

21.9

01:27.74

10

51:19.94

8:17

2:33:24.62

12

61

Dodd Foreman

41

13

32:44.90

32:44

01:11.94

5

1:05:54.04

22.6

01:23.07

16

59:23.61

9:35

2:40:37.56

13

64

Bob Bourgeois

43

18

37:13.77

37:13

01:41.16

14

1:13:03.00

20.4

01:27.90

9

48:18.59

7:47

2:41:44.42

14

69

David Boe

42

16

33:52.13

33:52

02:32.84

13

1:12:58.22

20.4

03:08.15

13

53:04.76

8:34

2:45:36.10

15

71

Byron Becnel

44

17

34:21.54

34:21

01:44.24

16

1:16:00.70

19.6

01:17.91

14

53:12.64

8:35

2:46:37.03

16

84

Richard Senyszyn

41

15

33:40.73

33:40

00:43.68

19

1:23:40.29

17.8

01:14.68

17

1:00:26.07

9:45

2:59:45.45

17

92

Patrick Falterman

43

21

43:07.35

43:07

02:09.17

17

1:20:09.67

18.6

01:52.43

15

56:47.76

9:10

3:04:06.38

18

97

Jay De Lima

41

23

47:50.87

47:50

01:56.51

15

1:13:52.89

20.1

02:09.10

18

1:01:07.59

9:51

3:06:56.96

19

107

Roderick Murchison

40

14

33:38.91

33:38

03:25.37

21

1:25:14.51

17.5

02:58.84

19

1:10:09.62

11:19

3:15:27.25

20

114

Bobby McKey

44

19

40:01.96

40:01

02:59.71

22

1:26:53.03

17.1

02:07.63

20

1:11:19.43

11:30

3:23:21.76

21

116

Bill Tudor

43

22

46:11.39

46:11

03:37.11

18

1:23:23.05

17.8

02:43.45

21

1:15:19.80

12:09

3:31:14.80

22

118

Scott Joanen

41

20

40:13.23

40:13

03:25.74

20

1:24:02.80

17.7

03:01.83

22

1:25:57.00

13:52

3:36:40.60

 

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Dana Lyons

49

5

31:06.67

31:06

01:12.49

2

1:01:29.21

24.2

01:04.29

1

38:15.75

6:10

2:13:08.41

2

10

Donald Haener

48

2

24:59.63

24:59

00:56.83

4

1:04:03.20

23.2

01:04.30

4

42:48.29

6:54

2:13:52.25

3

14

Sean Thomspon

48

1

24:45.69

24:45

00:47.37

3

1:03:29.01

23.4

00:51.82

5

46:12.62

7:27

2:16:06.51

4

19

Ed York

45

3

28:46.30

28:46

01:00.06

1

1:01:19.94

24.3

01:15.05

6

46:40.06

7:32

2:19:01.41

5

24

Stephen O'Neil

48

6

31:25.70

31:25

00:48.08

7

1:07:25.26

22.1

01:05.18

3

42:17.38

6:49

2:23:01.60

6

27

Allan Richardson

49

12

35:16.21

35:16

00:47.16

5

1:06:21.85

22.4

00:57.39

2

42:00.54

6:46

2:25:23.15

7

42

Andy Juneau

47

7

33:33.25

33:33

01:46.46

6

1:06:38.57

22.3

01:09.96

8

48:48.40

7:52

2:31:56.64

8

47

Andre Aucoin

48

4

30:42.27

30:42

02:08.13

9

1:10:33.27

21.1

02:22.06

9

48:56.97

7:54

2:34:42.70

9

63

Kenneth Digeronimo

47

9

33:50.24

33:50

01:38.59

8

1:08:48.78

21.6

02:09.53

11

54:58.64

8:52

2:41:25.78

10

65

Barry Robert

47

11

34:36.15

34:36

02:05.47

12

1:15:19.12

19.8

01:50.14

7

48:38.09

7:51

2:42:28.97

11

66

Kenneth Reeves

48

8

33:42.00

33:42

01:51.75

11

1:14:09.90

20.1

01:48.42

10

51:21.58

8:17

2:42:53.65

12

86

Mills Murrey

46

10

33:54.97

33:54

02:12.75

13

1:16:53.57

19.4

06:39.84

13

1:01:01.29

9:50

3:00:42.42

13

88

Larry Martinez

48

14

43:22.97

43:22

02:21.29

10

1:12:49.67

20.4

02:21.13

12

1:00:17.13

9:43

3:01:12.19

14

102

Brian Fontenot

49

13

40:52.15

40:52

02:17.59

14

1:24:42.46

17.6

01:36.83

14

1:01:24.91

9:54

3:10:53.94

 

Men 50 to 54

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

Nace Mullen

51

4

32:43.53

32:43

01:15.88

3

1:06:03.44

22.5

01:07.48

1

43:54.02

7:05

2:25:04.35

2

30

Ben Hawn

50

9

34:32.58

34:32

01:19.11

2

1:04:56.39

22.9

01:28.45

2

44:33.95

7:11

2:26:50.48

3

38

Ron Hayden

53

2

30:57.43

30:57

00:44.83

7

1:09:11.01

21.5

00:55.68

3

47:09.45

7:36

2:28:58.40

4

40

Glyn Rogers

50

1

28:32.94

28:32

01:23.25

1

1:04:17.27

23.1

01:40.44

7

55:01.87

8:52

2:30:55.77

5

50

Kevin Nicolle

53

7

33:27.89

33:27

01:14.21

5

1:08:11.58

21.8

01:31.25

4

51:06.10

8:15

2:35:31.03

6

58

Richard Deichmann

50

6

33:25.98

33:25

01:20.16

6

1:08:27.61

21.7

01:13.13

8

55:25.51

8:56

2:39:52.39

7

60

Lawrence Uter

54

8

33:45.64

33:45

01:16.43

4

1:07:49.14

21.9

01:23.30

6

53:42.16

8:40

2:39:56.67*

8

77

Jerry Phillips

53

10

36:40.80

36:40

03:02.14

8

1:14:29.61

20.0

02:02.33

5

53:22.04

8:36

2:49:36.92

9

93

Ralph Kearfott

53

5

32:57.51

32:57

02:12.16

12

1:21:02.10

18.4

02:06.37

9

1:05:50.38

10:37

3:04:08.52

10

106

Rick Payer

54

11

37:11.29

37:11

02:25.07

9

1:16:23.97

19.5

03:22.20

11

1:14:19.22

11:59

3:13:41.75

11

111

Keith Hebert

53

12

40:18.01

40:18

02:32.57

11

1:19:48.98

18.6

01:48.65

10

1:14:14.34

11:58

3:18:42.55

12

115

Kerry Behrens

53

3

32:12.13

32:12

02:00.88

10

1:18:41.60

18.9

02:35.61

12

1:31:10.43

14:42

3:26:40.65

 

Men 55 to 59

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

36

Timothy Thomas

58

1

25:19.10

25:19

01:18.50

2

1:07:30.26

22.0

01:02.47

3

53:31.23

8:38

2:28:41.56

2

68

Jerry Richard

57

8

33:48.08

33:48

01:50.21

1

1:06:55.90

22.2

01:32.00

4

59:45.10

9:38

2:43:51.29

3

70

Don Carroum

56

5

31:16.94

31:16

01:27.83

5

1:11:15.37

20.9

01:43.43

5

1:00:18.28

9:44

2:46:01.85

4

78

Steve Rains

58

11

39:15.26

39:15

01:12.50

9

1:16:45.19

19.4

01:18.14

2

51:14.21

8:16

2:49:45.30

5

79

Sammy Baudoin

57

2

29:04.10

29:04

02:21.61

6

1:11:52.97

20.7

01:43.02

8

1:05:03.74

10:30

2:50:05.44

6

80

Mark Johnston

59

15

41:11.85

41:11

02:34.33

8

1:15:47.96

19.6

01:43.18

1

50:41.25

8:10

2:51:58.57

7

82

Roger Myers

59

6

32:17.47

32:17

01:50.80

3

1:09:24.62

21.4

01:39.91

11

1:10:15.55

11:20

2:55:28.35

8

83

Paul Demahy

58

3

29:21.55

29:21

02:47.66

11

1:18:06.45

19.1

01:57.57

10

1:06:51.57

10:47

2:59:04.80

9

87

James Hawkins

57

7

32:40.46

32:40

01:57.01

4

1:11:14.53

20.9

01:43.49

12

1:11:23.85

11:31

3:00:59.34*

10

89

Gary Maurin

59

4

30:44.43

30:44

02:22.94

14

1:19:56.55

18.6

02:32.51

9

1:06:08.12

10:40

3:01:44.55

11

91

Paul Turregano

59

9

38:49.13

38:49

02:13.59

13

1:18:53.78

18.9

01:53.87

6

1:00:28.81

9:45

3:02:19.18

12

94

Patrick Bowen

55

10

38:56.25

38:56

03:08.68

10

1:17:15.60

19.3

02:15.50

7

1:02:34.31

10:05

3:04:10.34

13

101

Warren Sciortino

57

12

39:23.93

39:23

01:35.02

7

1:12:39.17

20.5

02:01.81

14

1:14:13.41

11:58

3:09:53.34

14

108

Jack Armstrong

55

13

39:50.53

39:50

02:08.57

15

1:20:30.40

18.5

01:29.21

13

1:11:39.12

11:33

3:15:37.83

15

113

Al Fajardo

57

16

43:51.69

43:51

03:00.92

12

1:18:22.55

19.0

02:26.58

15

1:14:48.07

12:04

3:22:29.81

16

120

William Trimbur

56

14

40:06.93

40:06

02:35.93

16

1:32:50.02

16.0

03:15.45

16

1:36:28.68

15:34

3:55:17.01

 

Men 60 to 64

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

95

Bennie Nobles

63

1

39:39.80

39:39

03:13.83

3

1:19:43.16

18.7

01:46.50

1

59:53.64

9:40

3:04:16.93

2

100

Jim Waguespack

62

4

48:04.04

48:04

01:31.15

1

1:16:43.32

19.4

01:32.26

3

1:01:44.56

9:57

3:09:35.33

3

112

Raymond Miller

60

3

46:54.86

46:54

01:49.57

2

1:18:59.74

18.8

02:00.07

4

1:09:01.39

11:08

3:18:45.63

4

117

Donald Richard

61

5

54:51.12

54:51

05:50.58

4

1:33:14.10

16.0

02:23.68

2

59:56.07

9:40

3:36:15.55

5

119

Wally Fall

63

2

46:52.96

46:52

06:02.44

5

1:41:38.73

14.6

02:23.61

5

1:17:25.52

12:29

3:54:23.26

 

Men 70 and over

 

Overall*

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

121

Ed Bulliard

77

1

43:46.03

43:46

03:53.00

1

1:35:08.53

15.6

04:16.27

1

1:58:44.72

19:09

4:25:48.55

*Overall place within gender.